Prawdziwe oblicze Jednolitego Pliku Kontrolnego

Na wzór wielu państw Unii Europejskiej m.in.  Austrii, Belgii, Danii, Holandii, Litwy, Luxemburgu, Niemiec, Słowenii, Szwecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii nasze Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić dokument o wdzięcznej nazwie Jednolity Plik Kontrolny. Czym on jest? Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadającym ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie. To definicja ze strony MF, ale przekładając to na prostszy język, JPK to nic innego jak plik ze wszystkimi danymi dotyczącymi naszej firmy, a dokładniej rzecz ujmując danymi wystawianych przez nas dokumentów.

Teoretycznie jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i trzymamy się przepisów prawa podatkowego dzięki plikowi JPK odniesiemy same korzyści. Tak przynajmniej możemy przeczytać na wcześniej wspomnianej stronie Ministerstwa Finansów. Według MF efektem JPK będzie skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie jej uciążliwości oraz obniżenie kosztów. W wielu przypadkach przekazanie pliku będzie odbywało się wyłącznie w ramach czynności sprawdzających, po których kontrola u podatnika w ogóle nie będzie konieczna. Podatnicy zyskają także nowy mechanizm kontroli wewnętrznej, który pozwoli monitorować pracę służb księgowych. Dodatkowym efektem wprowadzonego rozwiązania może być wykorzystanie struktury zestawienia faktur jako narzędzia w komunikacji między podatnikami. Możliwe stanie się przekazywanie zestawień faktur w formacie XML, których księgowanie będzie mogło być zautomatyzowane.

Brzmi świetnie ale to tylko punkt widzenia Ministerstwa Finansów. Jak to wygląda w praktyce? Przede wszystkim każdy przedsiębiorca będzie musiał posiadać oprogramowanie do wystawiania faktur, które będzie generowało plik JPK. Osoby prowadzące małe rodzinne biznesy do tej pory wystawiające faktury ręcznie raz na kilka tygodni, oprócz zakupu aplikacji, będą musiały zakupić również komputer (tak, istnieją jeszcze ludzie, którzy takiego sprzętu nie posiadają). Jeżeli już będzie i sprzęt i program, to wtedy będziemy musieli regularnie sprawdzać czy mamy aktualną wersje oprogramowania, ponieważ zmiany w JPK zachodzą tak często jak zmienia się pogoda w górach. Samo wygenerowanie pliku nie wystarczy, bo trzeba go jeszcze dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Te czynności będą wymagały dodatkowej pracy biur księgowych, co może też uderzyć w naszą kieszeń. Im bardziej zagłębiamy się w temat, tym widać więcej problemów. Na pewno sporej części z nich możemy się pozbyć posiadając dobry program do faktur.

Programy do fakturowania firmy MEGA-TECH są niezwykle intuicyjny i proste w obsłudze. A jak wygenerować JPK w programie Faktura Small Business lub Faktura Small Business HANDEL? Tak samo prosto i intuicyjne! Wystarczy kilka kliknięć myszy i gotowe. Pobierz demo ze strony producenta i przekonaj się sam.

Komentarze
PODZIEL SIĘ