„Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” już za kilka dni rusza w Polskę

fot. Marek Lapis
fot. Marek Lapis

Spektakl „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” w reż. Rafała Urbackiego znalazł się wśród przedstawień 18 polskich teatrów wybranych do realizacji programu „Teatr Polska. Jedziemy z teatrem”. Już 12 września Teatr Fredry odwiedzi Żniński Dom Kultury.


Niezwykły spektakl#koncert  z udziałem artystów z alternatywną motoryką zaprezentuje również we Wrześni, Kórniku, Wągrowcu, Środzie Wielkopolskiej i Krotoszynie. Przedstawienie zrealizowane na scenie Teatru Fredry, w ramach Rezydencji artystycznych, wywiedzione zostało ze starej, gnieźnieńskiej opowieści. Przypomina nam o ludziach żyjących wśród nas,  –  „niewidzialnych”, „niepotrzebnych” i  bardzo samotnych.
W ramach programu Teatr Fredry dotrze z objazdem do tych ośrodków, w których sztuka teatru jest nieobecna, a w których infrastruktura umożliwia na prezentację przedstawienia. Celem utworzonej przez Instytut Teatralny inicjatywy jest organizacja objazdów teatrów, które zaprezentują swoje spektakle w mniejszych miejscowościach.
TEATR POLSKA ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
Program TEATR POLSKA 2015 trwa od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku, w tegorocznym programie 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach.
TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl. oraz www.teatr.gniezno.pl

 

(materiał nadesłany, fot. Marek Lapis)

Komentarze