Przed nami 40. Jesień na Pałukach

Żniński Dom Kultury zaprasza na 40. „Jesień na Pałukach”. Sobota, 19 września 2015 r. – Zjazd Twórców Ludowych

17.00 Zjazd Twórców Ludowych – sala widowiskowa ŻDK

niedziela, 20 września 2015 r. – żnińska starówka – Jarmark Sztuki Ludowej

9.00 Jarmark Sztuki Ludowej

11.00 Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych

Tegoroczny przegląd zakończy koncert dwóch zespołów: „Ludożerców z innej wsi” i Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze”

Ludożercy z innej wsi to duet Malwiny Paszek i Tomka Grdenia. Ludożercy to połączenie dwóch światów, środowisk i co za tym idzie osobowości. W ich autorskich utworach spotykają się folk miejski, piosenka kabaretowa i muzyka cygańska (bałkańskich Cyganów, muzyka węgierska). Tradycja cygańska jest potraktowana idiomatycznie, muzycy nie aranżują ludowych melodii. Nawiązują do charakterystycznej melodyki, harmonii i rozwiązań formalnych. W ich piosenkach spotykają się instrumenty typowe dla wszystkich tych stylistyk jak kontrabas, czy akordeon, ale także te trochę zapomniane – stąd cytra, na której gra Malwina. Tomek Grdeń jest autorem tekstów. Oprócz instrumentów i śpiewu na koncertach pojawia się looper, który pozwala na tworzenie wielu warstw muzycznych. Dzięki temu uzyskujemy pełne i barwne brzmienie, pomimo tylko dwóch osób na scenie.

Skład: Malwina: akordeon, cytra, altówka, cymbały, śpiew, Tomek: kontrabas, mandolina, ukulele, kazoo, puzon, okaryna, flet nosowy, looper, śpiew

Zespół Pieśni i Tańca „Pomorze” działa przy Chełmińskim Domu Kultury. Powstał w 1979 r. Jego założycielem i długoletnim choreografem był Stanisław Nowak. Obecnym kierownikiem artystycznym i choreografem jest Anna Fijałkowska-Wyrosławska. Tancerze w większości rekrutujący się z chełmińskich szkół tworzą pięć grup tanecznych. Kapelą zespołu zajmuje się Sławomir Wyrosławski. W jej skład wchodzą absolwenci i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie.

Dzięki współpracy wielu osób związanych z zespołem, „Pomorze” miało okazję występować na wielu scenach zagranicznych, m.in. Turcji, Bułgarii, Węgier, Niemiec, Czech, Holandii, Słowacji, Litwy, Macedonii, Serbii. Zespół koncertuje również w kraju, biorąc udział w prestiżowych imprezach.

„Pomorze” ma w swoim repertuarze narodowe tańce polskie oraz tańce z niemal wszystkich regionów kraju. Najbardziej efektowne spośród nich, czyli polonez, oberek, wiązanka krakowiaków, suity tańców cieszyńskich, kaszubskich, górali żywieckich, tańce wielkopolskie, tańce okolic Rzeszowa i wiele innych są zebrane w prawie dwugodzinnym stałym programie zespołu.

Jednak ponad te wszystkie działania nadrzędnym celem zespołu jest tworzenie i podtrzymywanie rodzinnej atmosfery opartej na wspólnej zabawie i szeroko rozumiany folklor. Działalność ZPiT Pomorze wspiera Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej „Pomorze”.

40 jesien na palukach

żródło: Żniński Dom Kultury

Komentarze