Państwo przejmuje „Damę z gronostajem” i kolekcję Czartoryskich. Za 100 mln euro

TVN24/x-news

Minister kultury podpisał z księciem Adamem Karolem Czartoryskim umowę ws. zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w tym „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci. Zbiory liczą około 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych. Wszystkie trafią pod pieczę Muzeum Narodowego w Krakowie.

– Po 25 latach współpracy fundacji z opiekującym się jej zbiorami Muzeum Narodowym w Krakowie formuła tej współpracy uległa wyczerpaniu. Dlatego fundator książę Adam Karol Czartoryski pamiętając o słowach zawartych w testamencie politycznym swojego wielkiego antenata Księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, które brzmiały: „aby każdy zachował się i ważył sumiennie, czy dla ojczyzny robi wszystko, co robić może na swoim stanowisku” – postanowił pozytywnie odpowiedzieć na ofertę rządu polskiego wpisując się tym samym w długą i piękna tradycję zasług familii Czartoryskich dla Rzeczpospolitej – powiedział prof. Piotr Gliński po podpisaniu umowy.

Kolekcja Fundacji Książąt Czartoryskich została zakupiona za 100 mln euro. Wolnorynkowa wartość majątku fundacji, który przeszedł w posiadanie Muzeum Narodowego w Krakowie, wyceniana jest na 10 mld złotych.

Komentarze