Licytacja unikatowego dzieła. Obraz olejny Jana Matejki na aukcji

"Portret Szymona Darowskiego" Jana Matejki/ fot. Dom Aukcyjny Agra-Art - galeria

Na aukcji organizowanej w niedzielę, 19 czerwca, przez Dom Aukcyjny Agra-Art, zostaną wystawione na sprzedaż 132 dzieła sztuki tradycyjnej i współczesnej. Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się na licytacji olejnego obrazu Matejki.

„Portret Szymona Darowskiego” z 1858 roku będzie oferowany z ceną wywoławczą 280 tys. zł, natomiast jego estymacja – szacowana wartość – wynosi 300-400 tys. zł. Pojawienie się na licytacji olejnego obrazu Matejki to wydarzenie niecodzienne. Na przestrzeni ostatnich 20 lat oferowano w polskich domach aukcyjnych jedynie 12 takich obiektów, w tym 7 na licytacjach w Agra-Art.

Rangę obrazu podnosi fakt, że płótno przedstawia twarz, którą odnajdujemy na najsłynniejszych dziełach Matejki. Szymon Darowski, stały model artysty, pozował Matejce przy pracy nad m.in. „Kochanowskim z Urszulką” (1862), „Kazaniem Skargi” (1864) oraz „Rejtanem” stworzonym w 1866 roku.

„Portret Szymona Darowskiego” był początkowo własnością Matejki, następnie trafił do kolekcji krakowskiego mecenasa sztuki i właściciela słynnej restauracji „Hawełka”, Franciszka A. Macharskiego.

Z kolei kolekcjonerów ceniących twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego przyciągnie oferta sprzedaży „Powrotu przed zmierzchem” z ok. 1890 (cena wywoławcza: 230 tys. zł) i „Czerkiesa na koniu w galopie” (cena wywoławcza: 80 tys. zł). Na zbliżającej się aukcji pojawią się także dzieła m.in. Chełmońskiego, Kossaków, Fałata, Weissa, Witkacego.

W sesji poświęconej klasykom sztuki współczesnej, warto zwrócić uwagę na ofertę dwóch obrazów olejnych autorstwa Zdzisława Beksińskiego oraz dwóch klasycznych prac Jerzego Nowosielskiego. Oprócz nich pod młotek pójdą także obrazy Dwurnika, Sterna, Starowieyskiego, Stażewskiego.

Wystawy przed aukcją w galeriach Agry przy ul. Wilczej 55 w Warszawie czynne w godz. 11:00-18:00, w sobotę 11:00-15:00. Aukcja odbędzie się 19.06.2016, o godz. 19:00 w galerii przy ul. Wilczej 55.

Więcej informacji na: www.agraart.pl

 

Komentarze