Teatr Fredry nagrodzony na VI Konfrontacjach Młodych m-teatr

fot. Dawid Stube

„Spowiedź masochisty” z nagrodami za najlepszy spektakl i dla najlepszego aktora na festiwalu w Koszalinie.

„Spowiedź masochisty”, międzynarodowa produkcja Teatru Fredry, efekt Rezydencji Artystycznych 2014/2015 odniosła sukces na VI Konfrontacjach Młodych m-teatr w Koszalinie. Reżyserka Aline Negra Silva zdobyła nagrodę publiczności za najlepszy spektakl, natomiast odgrywający rolę Pana M. Piotr Kaźmierczak otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu.

Spektakl gnieźnieńskiej sceny typowany w kuluarach był jako „czarny koń” festiwalu. Tragikomiczna historia antybohatera, który staje się naszym mentorem i przewodnikiem po współczesnym świecie wyróżniała się według widzów w na tle propozycji innych teatrów. „Spowiedź masochisty” Romana Sikory przełożona została na język polski przez uznane tłumaczki: Małgorzatę Sikorską-Miszczuk i Elżbietę Zimną i publikowana w prestiżowych pismach. W gnieźnieńskim teatrze kształt sceniczny otrzymała dzięki współpracy z artystami z teatralnej szkoły w São Paulo. Rezydencja artystyczna reżyserki Aline Negry Silvy i scenografa Felipa de Oliveiry zaowocowała groteskową komedią w niekonwencjonalnej oprawie inscenizacyjnej, stanowiącej „dosadny i celny komiczny komentarz do współczesności” (cyt. Witold Mrozek).

Koszaliński festiwal odbywa się od 2010 r. Jego ideą jest prezentacja spektakli teatralnych reżyserów młodego pokolenia oraz zwrócenie uwagi na ich nowe poszukiwania twórcze. Nagrody dla Teatru Fredry są kolejnym sukcesem po zmianie profilu artystycznego, uwspółcześnieniu repertuaru i otwarciu się na widza.

(Teatr Fredry w Gnieźnie)

Komentarze