Jak wynająć mieszkanie? O czym warto pamiętać?

Wynajem mieszkania to duży stres zarówno dla lokatorów, jak i właścicieli. Każda ze stron chce ponosić jak najmniejsze koszty. Na Zachodzie Europy wielu ludzi nawet nie myśli o zakupie mieszkania. Normą jest wynajmowanie lokum przez większość życia. U nas rynek wynajmu nie jest jednak aż tak rozwinięty – trzeba się także strzec przed różnymi pułapkami.

Oferta w internecie to tylko pół prawdy

Jedną z najważniejszych rad, o jakich trzeba pamiętać przed wynajmem mieszkania, to dokładne czytanie ofert internetowych oraz ich odpowiednie traktowanie. Właściciel wystawiający lokum chce przedstawić je w możliwie korzystnym świetle. Z tego powodu zdjęcia wstawione do ogłoszenia mogą znacznie różnić się od rzeczywistości. Ponadto właściciele bardzo często podają niepełne dane o opłatach. Zwykle cena opisana w ogłoszeniu nie uwzględnia różnorakich rachunków. Możliwe, że po podpisaniu umowy okaże się, że internet i kablówkę trzeba będzie opłacić sobie we własnym zakresie. Przed spotkaniem z właścicielem najlepiej poprosić go o przyniesienie rachunków z poprzedniego roku. Koniecznie wypytaj właściciela o koszty ogrzewania – czasami rachunek po zimie może być szokujący.

Umowy ściągnięte z internetu

Prawdziwą plagą polskiego rynku mieszkaniowego jest ściąganie umów o wynajem z internetu. Ani właściciel, ani lokator nie czytają ich dokładnie, dlatego ewentualne problemy między stronami są trudne do rozstrzygnięcia. Wszyscy utrzymują, że są pokrzywdzeni. Co gorsza, wielu wynajmujących nigdzie nie zgłasza faktu pobierania dochodu z mieszkania. Wynajmujący jest oczywiście zobowiązany do utrzymywania mieszkania w dobrym stanie, jednakże niekiedy właściciele wykorzystują tego typu zapisy i próbują zabrać kaucję nawet wtedy, gdy w mieszkaniu nic się nie zepsuło, a ewentualne zniszczenia wynikają z normalnego użytkowania. Często też zdarza się, że właściciele nie chcą rozwiązać wcześniej umowy, zależy im na odebraniu wszystkich transz i nie reagują na skargi mieszkańców.

Ze względu na spore patologie na szarym rynku, zaleca się wynajmowanie mieszkania przez agencję. Eksperci są w stanie dokładnie prześwietlić zawierane umowy i dobrać lokum odpowiadające najemcom. Najlepiej korzystać z biur oferujących kompleksowe usługi. Tego typu agencją jest np. Extra Invest ze Szczecina. Działalność biura nie opiera się wyłącznie o najem mieszkań. Pracownicy zajmują się także sprzedażą działek, domów i lokali użytkowych.

Sprawdź mieszkania do wynajęcia w Szczecinie z Extra Invest.

Komentarze