Zastosowanie i rodzaje grabi

fot. nadesłane

Grabie to narzędzie podstawowe w ogrodzie, z którym mają do czynienia już małe dzieci, kiedy uprawiają w piaskownicy swoje pierwsze „ogródki” na niby. Tym bardziej grabie muszą się pojawić w bardziej profesjonalnych ogrodach. Mają wiele rodzajów i zastosowań. Jakie mamy typy grabi, do czego służą, czym się różnią i w jaki sposób zrobić z nich dobry użytek?

Grabie – podstawowe narzędzie ogrodnika i rolnika

Grabie są znane ludzkości od bardzo dawna, o czym świadczą znaleziska archeologiczne. Można przypuszczać nawet, że w jakiejś bardzo podstawowej formie towarzyszyły pierwszym rolnikom.

Grabie to po prostu kilka połączonych równolegle zębów. Obecnie dysponujemy różnymi ich rodzajami. Różnią się one liczbą i rozstawem zębów, rozmiarami, zastosowaniem, materiałem, z którego są wykonane. Grabie są używane przy wielu typach prac: w małych ogródkach, na wielkich polach, na trawnikach, w parkach. Oto poszczególne ich typy i zastosowania każdego z nich.

Typy grabi i ich zastosowanie

Zaczniemy od grabi klasycznych. Są one najbardziej wszechstronne i trudno wyobrazić sobie bez nich sprawną pracę w ogrodzie. Najczęściej osadzone są na długim trzonku. Zęby są wykonane z metalu, niezbyt długie, układem przypominające grzebień. Tym narzędziem można wyrównać ziemię, zebrać liście, rozprowadzić nawóz, zgrabić resztki roślin po ostatnich zbiorach.

Nieco inne są grabie do trawnika. Jest to narzędzie wyspecjalizowane, co oznacza, że nie będzie tak wszechstronne. Ma cienkie, długie i rzadko ułożone zęby, które umożliwiają wygrabienie filcu z trawnika.

Jeszcze inną odmianą tego praktycznego narzędzia są grabie do liści. Służą do zgrabiania liści, które opadają jesienią z drzew i, gnijąc na ziemi, psują estetykę i stanowią zagrożenie, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie. Zęby tego typu grabi są długie i elastyczne, ułożone w wachlarz. Dzięki giętkości można usuwać liście nawet z bardzo nierównych nawierzchni.

Rolnictwo i ogrodnictwo zna, oczywiście, wiele innych bardziej wyspecjalizowanych i często zautomatyzowanych typów grabi. Duży ich wybór zarówno dla profesjonalistów, jak i miłośników przydomowego ogródka można znaleźć na www.zmwalkiewicz.pl.

Komentarze
PODZIEL SIĘ