Nakrycia basenów, czyli ochrona niecki na sezon zimowy

fot. nadesłane

Ogrodowy basen jest marzeniem większości z nas. Ładny, czysty, zadbany. Aby utrzymać go w takim stanie, należy się o niego troszczyć nie tylko w trakcie sezonu letniego. Zimą warto skorzystać ze specjalnych nakryć, które ochronią basen i pozwolą na komfortowe użytkowanie latem. Oto kilka rozwiązań na ochronę niecki ogrodowego basenu.

Żaluzje i zadaszenie basenowe

Jedną z najwygodniejszych opcji na pokrycie basenu jest zastosowanie żaluzji. Są one dostosowane gabarytowo, wagowo oraz wytrzymałościowo tak, aby bezpiecznie przemieszczały się po powierzchni tafli wody. Żaluzje basenowe zmniejszają straty ciepła, zatrzymują parowanie wody i są dobrym wyborem dla basenów ogrodowych, których właściciele nie mają miejsca na zadaszenie – wyjaśnia właściciel firmy Wodex z Warszawy oferującej projektowanie, budowę, sprzedaż lub remont basenów krytych i ogrodowych.

Zadaszenie basenowe jest dosyć drogą inwestycją, ale po jakimś czasie potrafi się zwrócić, ponieważ oprócz zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed zanieczyszczeniami, przedłuża sezon kąpielowy nawet do 9 miesięcy w roku. Luksus związany z użytkowaniem zadaszenia jest zauważalny już po kilku pierwszych tygodniach od montażu.

Przykrycie solaryczne, piankowe i bezpieczne

Innym sposobem na ochronę basenów jest przykrycie solaryczne, jak nazywa się niebieską folię LDPE z polietylenu, która przypomina folię bąbelkową. Posiada ona komórki zawierające powietrze zapobiegające stratom ciepła i ułatwiające nagrzewaniu się wody. Nie jest ona jednak sztywna, dlatego należy uważać, aby nikt na nią nie wszedł. Folia solaryczna powinna być zamontowana na specjalnej rolce, która ułatwia jej zwijanie.

Materiałem, który służy do wykonywania ochronnego przykrycia, jest również pianka. Znajduje się ona na spodniej warstwie i odpowiada za szczelność przykrycia. Na wierzchnią składa się folia poliolefinowa, która jest odporna na promieniowanie UV oraz zabrudzenia.

Alternatywą do wszystkich wyżej wymienionych nakryć jest przykrycie bezpieczne – bardzo proste i szybkie zabezpieczenie basenu. Jest ono montowane na prowadnicach, co pozwala na duże obciążenia. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale można je zamontować na każdym etapie inwestycji z racji tego, że nie ogranicza go ani rozmiar, ani kształt niecki.

Komentarze
PODZIEL SIĘ