Rodzaje filtrów akwarystycznych

fot. nadesłane

Akwarystyka należy do niezwykle odpowiedzialnych zajęć, wymaga bowiem należytej troski o zdrowie i życie podopiecznych, w tym przypadku ryb i innych stworzeń wodnych. Aby zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki bytowania, potrzebne jest profesjonalne wyposażenie akwarium, w tym filtry. Jaki filtr dobrać do swojej hodowli?

Filtr jest odpowiedzialny za oczyszczanie, a w wielu wypadkach także napowietrzanie wody. Czysta woda o odpowiednim składzie chemicznym to podstawa profesjonalnej hodowli zdrowych okazów. Na rynku istnieje wiele rodzajów filtrów do akwariów, różniących się techniką działania, przeznaczeniem oraz umiejscowieniem w akwarium.

Działanie filtrów

  • Filtry mechaniczne – oczyszczają wodę z z fizycznych nieczystości, takich jak pozostałości pokarmu czy resztki roślin. Wkłady do filtracji mechanicznej to najczęściej gąbka, wata syntetyczna, nylon czy żwir. W nowoczesnych filtrach ta warstwa to zazwyczaj pierwszy etap oczyszczania wody.

Najdoskonalszym wariantem tej metody w akwarystyce jest odwrócona osmoza. Filtry RO (z angielskiego: Reverse Osmosis) cechuje mikroskopijny rozmiar porów, dzięki czemu są one w stanie zatrzymać wszelkie, nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Pozwala to na uzyskanie krystalicznie czystej wody, zdatnej do picia i pozbawionej jonów metali, wirusów czy bakterii. To idealne rozwiązanie do akwariów morskich, ale też słodkowodnych. Tego typu filtry znajdziemy w ofertach firm specjalizujących się w rozwiązaniach do uzdatniania wody, czego przykładem może być Global Water Sp. z o.o.

  • Filtry biologiczne – ta technika ma na celu neutralizację szkodliwych związków biologicznych w wodzie przy pomocy bakterii namnażających się w specjalnych wkładach filtracyjnych. Wkłady te – może to być gąbka, materiał ceramiczny czy sztuczny – wyróżnia specjalna porowata struktura, sprzyjająca osiedlaniu się kolonii bakterii nitryfikacyjnych, czyli utleniających szkodliwy amoniak. Zneutralizowany w ten sposób do postaci azotanów, staje się niegroźnym, naturalnym pożywieniem roślin.
  • Filtry chemiczne – w tym przypadku szkodliwe substancje nie są neutralizowane, a usuwane z akwarium przy pomocy np. węgla aktywnego, który absorbuje amoniak, barwniki czy leki z wody. Chemiczna filtracja może też polegać na emitowaniu do wody odpowiednich substancji, np. przy pomocy wkładów torfowych, które obniżają PH wody i ją zmiękczają.

Filtry zewnętrzne i wewnętrzne

Filtry akwarystyczne można także podzielić ze względu na sposób zamocowania w akwarium. Najpopularniejszą grupę stanowią filtry zewnętrzne – kubełkowe lub kaskadowe – czyli umieszczane poza akwarium, gdzie obieg wody odbywa się przy pomocy specjalnego systemu rur lub węży, a także pompy i napowietrzacza. Takie filtry znakomicie nadają się do średnich i dużych akwariów, gdyż mają dużą wydajność. Drugą grupę stanowią fitry wewnętrzne, np. Turbinowe czy podżwirowe, czyli umieszczane w akwarium – proste w obsłudze i chętnie wykorzystywane w mniejszych akwariach.

Komentarze