Rodzaje dzwonków do drzwi

fot. nadesłane

Dzwonek do drzwi to obowiązkowy element instalacji w domu i mieszkaniu, ale też w biurach i innych budynkach użyteczności publicznej. Ze względu na swoją konstrukcję i zastosowane technologie, urządzenia te mają różne właściwości. Jakie rodzaje dzwonków do drzwi wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

Dzwonki przewodowe

Podstawowy podział dzwonków do drzwi opiera się na obecności kabli łączących go z domową instalacją elektryczną. Najpopularniejszym rodzajem tych urządzeń są dzwonki przewodowe, czyli te klasyczne, zasilane na prąd. Ze względu na konieczność położenia kabla i połączenia go z instalacją, zwykle montuje się je blisko drzwi. W zależności od warunków montażu, czyli we wnętrzach i na zewnątrz budynków, stosuje się dzwonki dostosowane do różnych napięć: 230V lub 12, 8 i 6V. Atutem urządzenia przewodowego jest brak konieczności wymiany baterii.

Dzwonki bezprzewodowe

Duża popularnością cieszą się dziś dzwonki bezprzewodowe jako dobra alternatywa dla ograniczeń wynikających z okablowania w przypadku urządzeń przewodowych. Prosty i wygodny montaż, a także duży zasięg sprawia, że dzwonek taki można bez problemu zainstalować niekoniecznie w pobliżu drzwi, a w dowolnym miejscu domu czy mieszkania. Brak okablowania to też udogodnienie w przypadku awarii. Najdoskonalszym rodzajem dzwonków bezprzewodowych są dzwonki bez zasilania, czyli nowoczesne układy przetwarzające energię mechaniczną na prąd.

Dźwięk dzwonka

Drugim ważnym kryterium w wyborze dzwonka do drzwi jest jego dźwięk. Najczęściej stosowanym odgłosem jest popularne i ponadczasowe „ding-dong”, mające swoje korzenie w tradycyjnych dzwonkach typu gong. Technologia ta jest coraz częściej wypierana przez elektroniczne układy, w których jednak wciąż dominuje ten sam, klasyczny dźwięk dzwonka. Nowoczesną alternatywą dla dźwięku gongu są melodie i inne dźwięki w zaawansowanych systemach elektronicznych z układem scalonym.

Inne parametry

Na co jeszcze warto zwracać uwagę przy wyborze dzwonka? Na to pytanie odpowiada sprzedawca ze sklepu z artykułami elektrycznymi Elektryk.pl: Na rynku dostępne są różne rodzaje dzwonków ze względu na sposób uruchamiania. W powszechnym użyciu są dzwonki uruchamiane przy pomocy przycisku, ale na rynku są też dostępne rozwiązania bardziej zaawansowane, a mianowicie na fotokomórkę, po które chętnie sięgają np. właściciele sklepów. Kupując dzwonek warto oczywiście zwrócić uwagę na zasięg dzwonka w terenie otwartym. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatek w postaci pilota do dzwonka, co przyda się np. dla właścicieli dużych ogrodów. Innymi opcjami dodatkowymi, które warto rozważyć wybierając dzwonek do drzwi, jest transmisja radiowa i rodzaj zasilania. Dzwonek należy dopasować do naszych indywidualnych potrzeb, by zapewniał komfort użytkowania.

Komentarze