Śrem. Znęcał się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem

fot. Wielkopolska Policja

Zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem usłyszał mieszkaniec Dolska, który konie, trzodę chlewną i kury trzymał w niewłaściwych warunkach, bez pokarmu, wody, w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa. Mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia.

28 grudnia 2016 roku Komenda Powiatowa Policji w Śremie została powiadomiona o tym, że mieszkaniec Dolska znęca się nad końmi. Z zawiadomienia przedstawiciela Pogotowia dla Zwierząt wynikało, że zwierzęta przez dłuższy już czas nie otrzymują jedzenia i nie mają dostępu do wody, a jeden z koni prawdopodobnie znajduje się w stanie krytycznym.

Sprawą zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego, którzy wspólnie ze zgłaszającym oraz innymi przedstawicielami Pogotowia dla Zwierząt udali się do Dolska. Na miejsce wezwany też został lekarz weterynarii, który stwierdził, że konie znajdują się w nieodpowiednich warunkach i są w stanie silnego wyniszczenia organizmu. Ze względów humanitarnych jeden z koni został poddany eutanazji. Policjanci zatrzymali kolejnego konia, cztery sztuki trzody chlewnej, a także dwie kury. Następnie zwierzęta zostały przekazane pod opiekę członkom Pogotowia dla Zwierząt.

W toku prowadzonego postępowania kryminalni zgromadzili materiał dowodowy, z którego wynika, że mieszkaniec Dolska znęcał się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Trzymał je w niewłaściwych warunkach, bez pokarmu, wody, w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa.

27 stycznia br. mężczyzna usłyszał zarzut i został przesłuchany. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Ewa Kasińska/ RKG

Komentarze