Wózek inwalidzki – czym się kierować przy jego wyborze?

Wybór wózka inwalidzkiego dostosowanego do indywidualnych potrzeb nie jest taką łatwą sprawą, jakby się mogło wydawać. Musi on spełniać szereg wymagań, aby móc powiedzieć, że będzie dopasowany na miarę potrzeb osoby, która wymaga jego zakupu czy też wypożyczenia. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając tego rodzaju sprzęt? Podpowiadamy.

Do czego służy wózek inwalidzki?

Podstawową funkcją wózka inwalidzkiego jest to, aby umożliwić przemieszczanie się oraz transport osobie, która chwilowo lub całkowicie nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Najważniejszym aspektem jest więc zapewnienie mobilności, ale mając na uwadze fakt, że ma to się odbywać w sposób komfortowy. Zanim więc wybierzemy konkretny model trzeba koniecznie wziąć pod uwagę taki aspekt jak stopień samodzielności danego pacjenta. Nie zawsze trzeba decydować się bowiem na jego zakup. Z powodzeniem wystarczy postawić na jego wypożyczenie na czas, kiedy dana osoba nie zacznie na przykład poruszać się o kulach.

Rodzaje wózków inwalidzkich

Do wyboru mamy różne modele wózków inwalidzkich. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wózek standardowy, który sprawdza się zarówno wówczas, kiedy uniemożliwione jest poruszanie się samodzielnie w stopniu zaawansowanym, jak i krótkoterminowym spowodowanym na przykład różnymi urazami typu złamania i koniecznością rehabilitacji. Można także postawić na wózki aktywne, które sprawdzą się raczej w przypadku osób, które są w stanie samodzielnie je prowadzić. Tutaj w modelach można zaobserwować dużą ilość funkcjonalności. Zwykle producenci wykonują je z włókna węglowego albo też aluminium, więc są dość lekkie. Na rynku dostępne są także wózki napędzane elektrycznie. Jest to rozwiązanie bardzo dobre zwłaszcza w przypadku osób, które są bardzo mało samodzielne. Jak sama nazwa wskazuje, są one wyposażone w napęd elektryczny, a ponadto akumulatory. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż są łatwe w sterowaniu dzięki specjalnemu układowi. Aby wprawić go w ruch czasem wystarczy sam oddech. Do wyboru są także wózki specjalistyczne.

Zobacz także: https://drzewożycia.org/lozko-rehabilitacyjne-czym-sie-kierowac-przy-jego-wyborze/

Sklep ortopedyczny w którym kupimy w wózek inwalidzki

Na drodze do zaopatrzenia się w wózek inwalidzki powinien stanąć wybór dobrego sklepu ortopedycznego w którym nie tylko będziemy mogli liczyć na fachowe doradztwo, dobrą jakość sprzętu, ale i także pełen wachlarz możliwości jego nabycia. Przykładem takiego jest ten: https://www.ortmed.pl/. Można tu nie tylko kupić tego rodzaju sprzęt, ale również go wypożyczyć czy też starać się o możliwość uzyskania dofinansowania. Takie działanie powoduje, że ten sklep ortopedyczny jest dedykowany praktycznie każdemu pacjentowi, niezależnie od majętności. Ważne jest także to iż można w nim liczyć na doradztwo oraz niepozostawianie pytań bez odpowiedzi.