3 kroki, aby sprawnie ochronić majątek w firmie

Nowoczesne firmy przede wszystkim powinny zdecydowanie zadbać o własne bezpieczeństwo. W XXI wieku to jedna z najważniejszych spraw. W przeciwnym razie przedsiębiorstwa będą narażone na ryzyko kradzieży, nie tylko majątku, ale również (a może przede wszystkim) własności intelektualnej. Warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach.

Wiele firm planuje w obecnym roku zwiększenie wydatków na ochronę. Nic w tym dziwnego, gdyż czas kryzysu niektóre przedsiębiorstwa zmusza niestety do nieuczciwej konkurencji oraz stosowania bardzo niedobrych metod na zdobywanie informacji, włącznie ze szpiegostwem. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w coraz to nowe rozwiązania. Dotyczy do ochrony nie tylko mienia, ale również procesów technologicznych, logistycznych, systemów informatycznych, danych poufnych lub danych strategicznych, które mogą mieć wpływ na normalne funkcjonowanie firmy. Jednym z ciekawych rozwiązań są klatki Faradaya służące do maksymalnej ochrony pomieszczeń strategicznych, serwerowni, tajnych kancelarii, pomieszczeń biur zarządu.

Nowoczesne klatki Faradaya – skuteczna ochrona np. przed szpiegostwem

Szpiegostwo przemysłowe to niezwykle skuteczna metoda wykradania danych wrażliwych. Szczególnie narażone są serwerownie, sale szkoleniowe i konferencyjne, pomieszczenia osób decyzyjnych, zarządów, tajne kancelarie. Klatki Faradaya, skutecznie mogą zabezpieczyć chociażby sprzęt komputerowy (serwery) przed włamaniem, a w szczególności działaniem pola elektromagnetycznego, które może w bardzo prosty sposób uszkodzić sprzęt. Ważne, aby klatka była dopasowana do potrzeb firmy.

Zobacz także: https://luksusowi.pl/chronimy-pomieszczenia-specjalne-w-biurze-jak-to-zrobic/

Systemy alarmowe i kontrola dostępu

Do biura, a w szczególności do pomieszczeń technicznych czy strategicznych nie każdy powinien mieć dostęp. Rozwiązaniem są oczywiście nowoczesne systemy alarmowe, systemy monitoringu, kontrolujące dostęp (np. poprzez karty czy kody). Ograniczenie swobodnego poruszania się po biurze to bardzo dobre rozwiązanie.

Agencja ochrony

Często bardzo dobrym rozwiązaniem jest klasyczna współpraca z agencją ochrony, której pracownicy będą w każdy możliwy sposób ochraniać majątek firmy, całodobowo. Oczywiście powinniśmy korzystać z pomocy agencji ochrony, która posiada doświadczenie oraz zatrudnia osoby mające doświadczenie i potrafiące reagować w trudnych, kryzysowych momentach. Wiedza w tym zakresie jest niezwykle ważna.