Jak usprawnić budowę domu?

Wiele milionów Polaków wciąż marzy o własnym, przytulnym domu z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Standard życia z każdym rokiem wydaje się poprawiać, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na realizację ogromnej inwestycji, jaką z pewnością jest budowa domu jednorodzinnego. Od momentu podjęcia decyzji o jej rozpoczęciu do ukończenia przedsięwzięcia dzielą nas długie miesiące, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby inwestycja przebiegała zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem prac budowlanych. Przy zastosowaniu kilku ciekawych rozwiązań można usprawnić budowę domu przyspieszając tym samym termin wprowadzenia się do gotowego budynku. Jak to zrobić?

Szybka budowa domu: gotowy projekt

Zaprojektowanie domu od A do Z wiąże się z możliwością dopracowania każdego jego pomieszczenia w najmniejszym calu, co jednak automatycznie przekłada się na przesunięcie terminu rozpoczęcia prac na placu budowy. Można jednak zaoszczędzić kilka, a nawet kilkanaście tygodni decydując się na zakup gotowego projektu architektonicznego. „Gotowiec” nie oznacza jednak braku możliwości nanoszenia poprawek w zakupionym projekcie – z pomocą fachowca można nieco go zmodyfikować według własnych potrzeb.

Szybka budowa domu: szalunki ścienne

Jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym etapem budowy domu jest wznoszenie ścian. W przypadku betonowych, jak i żelbetonowych konstrukcji niezwykle ważne są szalunki ścienne. Pozwalają one nie tylko na usprawnienie procesu budowy domu, ale również na zapewnienie konstrukcji optymalnej wytrzymałości, a co za tym idzie – bezpieczeństwa mieszkańców. Nowoczesne systemy szalunkowe pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza w porównaniu z tą samą czynnością wykonywaną w tradycyjny sposób, czyli deskowaniem. Drewniane konstrukcje szalunkowe szybko tracą swoje pierwotne właściwości, co może przyczynić się do obniżenia jakości czy dokładności wykonania wznoszonych ścian budynku. Co ważne, nowoczesny system szalunków ściennych montuje się niezwykle sprawnie – czy to ręcznie czy przy pomocy dźwigu.

Zobacz także: https://thanks.com.pl/budowa-domu-na-czym-nie-warto-oszczedzac/

Szybka budowa domu: prefabrykaty

Wbrew pozorom nie wszystkie elementy niezbędne do wzniesienia budynku mieszkalnego muszą być wykonane bezpośrednio na działce budowlanej. W ostatnich latach wielu inwestorów sięga po prefabrykaty, czyli po prostu gotowe komponenty konstrukcyjne wykonane wcześniej w fabryce. Prefabrykaty pozwalają m.in. znacznie skrócić proces budowy dachu oraz wykończenie poddasza – zazwyczaj trwa on około 6-8 tygodni, podczas gdy montaż części prefabrykowanych to kwestia zaledwie tygodnia. Gotowe elementy są równie często wykorzystywane na etapie wyposażania budynku w schody czy systemy kominowe.