Co lepsze – płytki czy panele przy ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe zaczyna wypierać z mieszkań tradycyjne grzejniki. Pozwala ono o wiele lepiej zaaranżować wnętrza, a ponadto jest znacznie efektywniejsze. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, gdy wracamy do domu ze spaceru na mrozie. Stopy mocno odczuwają skutki minusowej temperatury. Wchodzisz do domu, ściągasz buty i czujesz przyjemne ciepło od pierwszego kontaktu z podłogą. Bardzo ważne jednak jest to, co zostanie na taki system położone – płytki czy panele podłogowe. Co wybrać?

Co położyć na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet. Do najważniejszych z pewnością można zaliczyć to, że jest niewidoczne. Ponadto zapewnia bardzo duży komfort cieplny i charakteryzuje się energooszczędnością. Osoby, które remontują swoje mieszkania często stają przed wyborem między takim systemem ogrzewania a tradycyjnymi grzejnikami. Z reguły obawiają się kosztów nowszej technologii, jednak montaż takiej instalacji niejednokrotnie jest tańszy niż w przypadku ogrzewania naściennego.

Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy zastosować odpowiedni materiał, który na nie położymy. Musi on być odporny na działanie temperatury, dobrze przewodzić ciepło i mieć jak najniższy współczynnik oporu cieplnego. Oczywiście można wykorzystać zarówno płytki, jak i drewno, czy panele. Należy jednak pamiętać, aby spełniał on wszystkie wymienione wymagania.

Panele podłogowe – jakie wybrać do ogrzewania podłogowego?

Zastanawiając się jaki materiał będzie najlepszym rozwiązaniem do położenia na ogrzewanie podłogowe to z pewnością pierwszą myślą są panele. Nic w tym dziwnego. Obecnie są one najpopularniejsze i najczęściej stosowane w mieszkaniach. Przemawia za nimi przede wszystkim niski koszt zakupu, łatwość montażu i estetyczny wygląd. Wszystkie te cechy przemawiają za tym, żeby to właśnie panele podłogowe wybrać.

Na rynku jest wiele modeli, które są specjalnie dedykowane do ogrzewania podłogowego. Zazwyczaj mają stosowne oznaczenie, które ułatwia w ich znalezieniu. Warto jednak wspomnieć, że taki system cieplny ma dwa rodzaje. Może on być wodny lub elektryczny. Panele są stosowane przy tym pierwszym. Dlaczego? Woda nagrzewa się wolniej i nie następują żadne skoki temperatur, które mogłyby zniszczyć materiał.

Płytki na ogrzewanie podłogowe – jakie będą najlepsze?

Najbezpieczniejszym i najczęściej wybieranym rodzajem płytek do ogrzewania podłogowego są te z grupy ceramicznych. Przede wszystkim ich atutem jest doskonałe przewodnictwo cieplne oraz odporność na wysokie temperatury. Sprawdzą się one w łazience oraz kuchni, gdzie najczęściej wybierany jest taki system grzewczy.

Płytki ceramiczne są same w sobie zimne, więc położenie ich na instalację podłogową będzie strzałem w dziesiątkę. Stosuje się je również w salonie i przedpokoju, a więc wraz z ogrzewaniem podłogowym mogą stworzyć duet idealny – piękne wzory z bijącym ciepłem.