Czym jest integracja bilateralna?

Integracja bilateralna stanowi trzon odpowiedniego rozwoju psychoruchowego. Czym jednak dokładnie jest i co się dzieje, jeżeli zostaje ona zachwiana?

Integracja bilateralna – na czym polega?

Jeżeli chodzi o rozwój dziecka, zdecydowanie jedną z najważniejszych kwestii jest w tym przypadku rozwój psychoruchowy. Pozwala on tak naprawdę na otwarcie zupełnie nowych możliwości, a także najzwyczajniej w świecie pozwala na normalne, zdrowe życie. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy ten typ rozwoju jest w jakiś sposób zaburzony, a to niestety da się łatwo wychwycić. Czasami problemem może okazać się nieodpowiednia integracja bilateralna. Na czym ona polega? Ogólnie rzecz ujmując możemy w tym przypadku mówić o koordynacji obu półkul mózgu podczas działań ruchowych, dzięki którym obie strony ciała mogą albo ze sobą współpracować, albo wykonywać odmienne względem siebie rzeczy. Zaburzenie integracji bilateralnej może mieć dość poważne konsekwencje, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań.

Integracja bilateralna – najważniejsze cele rehabilitacyjne

Wiemy, czym jest integracja bilateralna i co może się stać, jeżeli będzie ona w jakiś sposób zaburzona. Jak jednak wygląda rehabilitacja w tym kierunku wprowadzona w takich miejscach, jak poradnia pedagogiczna w Lublinie i jakie cele sobie stawia? Oczywiście nadrzędnym jest tutaj poprawa współpracy pomiędzy półkulami mózgu, co może pomóc między innymi w utrzymywaniu równowagi zarówno w spoczynku, jak i w ruchu, poprawie postawy ciała, koordynacji działań obu stron ciała, pamięci sekwencyjnej, automatyzacji ruchów czy nawet kwestiach psychicznych, takich jest budowanie pewności siebie czy poczucia własnej wartości.

Jak znaleźć placówkę oferującą rehabilitację w zakresie integracji bilateralnej?

Szukasz placówki, która oferuje rehabilitację powiązaną z integracją bilateralną? Warto sprawdzić oferty uznanych i cenionych ośrodków działających w naszej najbliższej okolicy, na przykład z pomocą Internetu.