DVB-T2 – co to jest i kiedy będzie w Polsce?

Na rok 2020 prognozowane jest wprowadzenie nowego standardu cyfrowej telewizji naziemnej – DVB-T2. Obecnie wszystkie telewizory nadal działają w technologii DVB-T1, ale większość z nich nie jest przystosowana do odbierania sygnału z przyszłego rozwiązania. W takim razie istnieje obawa, że konieczna będzie wymiana starego telewizora na nowy, ale czy na pewno? I co to jest DVB-T2?

Co to jest DVB-T2?

DVB-T2 jest standardem cyfrowej telewizji naziemnej, która będzie ulepszeniem obecnie obowiązującej technologii. Pełna nazwa skrótu brzmi Digital Video Bradcasting – Terrestial 2. Generation. Jej atutem będą przede wszystkim znacznie większe możliwości, jakie będzie miała do zaoferowania odbiorcom.

Najnowsza technologia DVB-T2 będzie wykorzystywać standard H.265/HEVC, modulację OFDM oraz inne nowe rozwiązania. Charakteryzować się one będą przede wszystkim lepszą jakością obrazu i dźwięku. Ponadto w odbiornikach pojawi się znacznie więcej kanałów niż dotychczas jest dostępnych.

Czy to oznacza konieczność wymiany telewizora?

Na szczęście w większości przypadków nie będzie konieczności wymiany telewizora na nowy. Przede wszystkim nie będą musiały tego robić osoby, które w ogóle nie korzystają z naziemnej telewizji cyfrowej. Również w przypadku posiadania nowego odbiornika nie będzie takiej potrzeby, gdyż większość z nich posiada wbudowany tuner obsługujący najnowszy standard.

A co ze starymi telewizorami? Tutaj pojawia się także optymistyczna wiadomość. Rozwiązaniem problemu będzie udanie się do sklepu i zakupienie przystawki lub dekodera, który będzie specjalnie dedykowany do DVB-T2. Owszem rodzi to pewne wydatki, jednak nie będą one tak drastycznie uderzały po kieszeni użytkowników, jak w przypadku konieczności zakupu nowego urządzenia do odbioru telewizji.

Kiedy DVB-T2 pojawi się w Polsce?

Wstępne informacje mówiły o tym, że najnowsza technologia DVB-T2 wejdzie w życie w 2020 roku i rzeczywiście tak będzie. Warto jednak nadmienić, że cały proces przemianowania telewizji będzie trwał do czerwca 2022 roku i będzie postępował etapami. Dla porównania w Wielkiej Brytanii DVB-T2 obowiązuje już od 2010 roku, a w międzyczasie na nową cyfrową telewizję naziemną zdążyły także przejść Niemcy i Czechy.

Zmiany wymuszone przede wszystkim koniecznością uwolnienia pasm 700MHz, które mają być przeznaczone dla nowej sieci 5G. Oznacza to więc, że nowa telewizja będzie pracować w zakresie 470-694MHz.