Jak dbać o pracowników w czasie upałów?

Praca w czasie upałów nie jest dla nikogo niczym przyjemnym. Pracodawca jako osoba odpowiedzialna za życie i zdrowie pracowników musi zapewnić odpowiednie warunki do pracy oraz niezbędne materiały, jak odzież roboczą.

Czerwiec, lipiec oraz sierpień to w Polsce tradycyjnie miesiące, gdzie panuje najwyższa temperatura. Praca w warunkach, gdy w pomieszczeniach nie ma klimatyzacji bądź praca wykonywana jest na dworze – w nasłonecznieniu nie jest niczym przyjemnym, a dodatkowo może być źródłem problemów zdrowotnych. Dlatego należy podejmować skuteczne działania, dzięki którym zarówno pracodawcy, jak i pracownicy sprawią, że pracę będzie można wykonywać bezpiecznie. Jednym z ważnych aspektów są odpowiednie ubrania robocze. Oprócz tego zdecydowanie warto wdrożyć również inne rozwiązania.

Odpowiednia odzież robocza

W czasie upałów pracodawca szczególnie musi zadbać o to, aby jego pracownicy mieli na wyposażeniu ubrania robocze, które będą dopasowane do aktualnie panujących warunków. Szczególnie dotyczy to pracowników fizycznych, którzy swoje zadania wykonują często na zewnątrz lub w pomieszczeniach, gdzie nie jest aktywna klimatyzacja.

Do podstawowej odzieży ochronnej, która powinna być wykorzystywana w czasie upałów szczególnie należy zaliczyć:

– czapki chroniące przed słońcem,
– okulary przeciwsłoneczne,
– krótkie i długie spodnie,
– podkoszulki, cienkie bluzy oraz kurtki,
– odpowiednie przewiewne obuwie.

Oczywiście odzież powinna być wykonana z odpowiednich materiałów, dzięki którym odbędzie się sprawne odprowadzanie potu. Odzież powinna być lekka, przewiewna, delikatna dla skóry, jednocześnie chroniąca ciało przed zbyt mocnym działaniem słońca. Dodatkowe plusy to wytrzymałość i estetyka. Więcej na stronie http://pirat.waw.pl/

Zobacz także: http://wmediach.pl/3-cechy-dobrej-odziezy-letniej-dla-pracownikow/

Dostarczanie zimnego picia

Tego rodzaju działanie jest również bardzo ważne. Pracownik powinien mieć codziennie dostęp do picia. Jest to ważne, gdyż w przypadku braku napojów szybko może nastąpić odwodnienie organizmu, a to jest już groźne dla zdrowia.

Skrócenie czasu pracy

W przypadku wykonywania zadań w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych pracodawca powinien zastanowić się nad skróceniem czasu pracy. To jeden z bardzo ważnych elementów, który może mieć wpływ na wydajność pracowników i ich ochronę.

Elastyczność wykonywania zadań

Dobrym rozwiązaniem, które powinno obowiązywać przy porozumieniu z pracownikami jest również zmiana godzin pracy na wczesno-poranne lub popołudniowe.