Jak obniżyć zużycie paliwa? – Eco Driving

Czasy, kiedy litr paliwa kosztował niewiele ponad dwa złote już dawno odeszły w niepamięć.

Obecnie wielu kierowców zastanawia się jak skutecznie obniżyć koszty związane z eksploatacją auta. Z pomocą przychodzi im nauka Eco Drivingu. Co to jest? Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Co to jest Eco Driving?

Eco Driving to technika jazdy samochodem, która w znacznym stopniu minimalizuje zużycie paliwa i jednocześnie zmniejsza w negatywne skutki wydzielania spalin do atmosfery, poprzez ich ograniczenie. W niektórych krajach nauka ekonomicznej jazdy jest nawet elementem kursu na prawo jazdy.

Korzyści z eco drivingu w krótkim czasie nie są zauważalne, jeśli jednak policzy się pozytywne aspekty jego działania na środowisko oraz mniejsze spalanie paliwa przez pojazdy, można śmiało powiedzieć, że również w Polsce powinien to być jeden z kluczowych elementów szkolenia nowych kierowców.

Wymierne korzyści może także odczuć wielu kierowców w swoim portfelu. W skali roku są oni w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, co już robi wrażenie. W szczególności na posiadaczach samochodów starszej daty.

Jakie są zasady eco drivingu?

Kierowcy samochodów nie mają praktycznie żadnego wpływu na ceny paliw na stacjach benzynowych. Mogą oni jednak ograniczyć ich zużycie we własnych pojazdach nawet o 30%. Trzeba jednak przy tym zachować pewne zasady. Jakie?

Płynna jazda i optymalnie dobrana trasa

W ograniczeniu spalania pozwala przede wszystkim płynna jazda. Ciągłe i gwałtowne przyspieszanie oraz hamowanie znacząco wpływają na współczynnik spalania paliwa przez samochód. Ponadto o wiele szybciej zużywają się, chociażby opony i hamulce.

Planowanie trasy to jedna z podstaw eco drivingu, jeśli jest to daleki wyjazd. Chcąc jeździć ekonomicznie należy unikać miast, zatłoczonych tras oraz dróg remontowanych. Niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie nadrobienie kilkunastu kilometrów, aniżeli tkwienie przez godzinę w korku.

Odpowiednie ciśnienie w oponach i wyłączanie silnika

Kolejną ważną kwestią jest ciśnienie w oponach. Jeśli jest ono zbyt małe, koła napotykają większy opór toczenia. To sprawia, że samochód musi wydatkować więcej energii, w tym przypadku paliwa, na to, aby poruszały się one cały czas do przodu.

Nie ma sensu także stać w korkach na włączonym silniku, gdy wiemy, że będziemy w nim, w tym samym miejscu, przez dłuższy czas. Zgaszenie samochodu spowoduje, że auto nie będzie pobierać paliwa, a co za tym idzie zmniejszy się jego spalanie.