Jak przebiega wykonanie zdjęcia pantomograficznego?

zdjecie pantomograficzne

Pantomografia jest techniką obrazowania, która odgrywa kluczową rolę w dziedzinie współczesnej diagnostyki stomatologicznej. To rodzaj rentgenowskiego zdjęcia, które obejmuje całą strukturę szczęki i zębów, dając dentystom kompleksowy obraz stanu jamy ustnej pacjenta. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest szybkim, bezbolesnym i nieinwazyjnym procesem, który dostarcza cennych informacji niezbędnych do planowania leczenia. W poniższym artykule przyjrzymy się, jak przebiega ten proces krok po kroku.

Proces wykonania zdjęcia pantomograficznego

Wykonanie zdjęcia pantomograficzne w Krakowie odbywa się w specjalistycznych gabinetach radiologicznych, które są wyposażone w nowoczesne urządzenia pantomograficzne. Proces ten rozpoczyna się od przygotowania pacjenta, który musi usunąć wszystkie metalowe przedmioty mogące zakłócić obraz, takie jak biżuteria czy okulary. Następnie technik radiologii ustawi pacjenta w odpowiedniej pozycji, zazwyczaj pacjent stoi lub siedzi, opierając brodę i czoło o specjalne podpórki, co zapewnia stabilność i unieruchomienie głowy podczas wykonywania zdjęcia.

Urządzenie pantomograficzne jest wyjątkowe, ponieważ jego emiter promieniowania rentgenowskiego i detektor obrazu obracają się wokół głowy pacjenta, rejestrując obrazy z różnych kątów. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund i jest całkowicie bezbolesny. Po zakończeniu skanowania, obrazy są przetwarzane i mogą być natychmiast oglądane przez dentystę.

Analiza i zastosowanie zdjęć pantomograficznych

Po wykonaniu zdjęcia, dentysta przystępuje do jego analizy. Zdjęcie pantomograficzne dostarcza informacji o liczbie, ułożeniu i stanie zębów, obecności zębów mądrości, zębów zatrzymanych, a także o stanie kości szczęk i zatok szczękowych. Pozwala również na wykrycie różnych patologii, takich jak torbiele, guzy, zmiany zwyrodnieniowe czy procesy zapalne.

Dzięki tej technice, dentysta może dokładnie zaplanować leczenie ortodontyczne, implantologiczne, a także ocenić potrzebę ekstrakcji zębów. Zdjęcie pantomograficzne jest także nieocenione w diagnostyce urazów twarzoczaszki, co czyni je niezbędnym elementem w planowaniu postępowania w przypadku wypadków.

Zdjęcie pantomograficzne jest więc niezwykle ważnym narzędziem diagnostycznym, które wspiera lekarzy dentystów w codziennej praktyce. Dzięki niemu możliwe jest szybkie i dokładne zdiagnozowanie wielu schorzeń oraz zaplanowanie skutecznego leczenia. Proces wykonania zdjęcia jest prosty i bezpieczny dla pacjenta, a korzyści płynące z jego zastosowania są nieocenione dla zdrowia i uśmiechu pacjentów.