Jak zostać barberem? Dlaczego warto podjąć pracę w tym zawodzie?

Coraz więcej mężczyzn,dla których wizerunek jest ważny dba o siebie, chodząc między innymi na regularne wizyty u barbera, klasyczne przeszkolonego fryzjera, który kompleksowo zajmie się nie tylko włosami, ale również i brodą. Co ciekawe, powstaje coraz więcej salonów, w których pracownicy zajmują się wyłącznie dbaniem o męską urodę.

Kim jest barber?

Na stanowisku barbera może pracować osoba, która została odpowiednio wyszkolona w zakresie strzyżenia oraz pielęgnacji męskiej głowy i zarostu. Co ciekawe, barber obecnie należy do zawodów dość dobrze opłacanych. Niestety nie jest on polecany dla każdego. W tym przypadku, poza pasją, poczuciem estetyki i proporcji, ważna jest wiedza i doświadczenie, a także ciągła gotowość do podnoszenia własnych kwalifikacji. W pracy barbera, podobnie jak w przypadku fryzjerów niezwykle istotna jest także umiejętność indywidualnego podejścia do danego przypadku. Nawet najlepsza technika może okazać się nieskuteczna, gdy fryzura czy metoda pielęgnacji nie zostanie dostosowana do preferencji czy typu urody klienta.

Obowiązkowe szkolenie berberskie

Nawet jeżeli  kandydat/kandydatka do pracy na stanowisku barbera posiada niewątpliwy talent pomimo bycia samoukiem, do pracy w tym zawodzie koniecznie potrzebuje kursu, którego zakończenie zostanie potwierdzone stosownym dokumentem (oferty jednej z lepszych szkół berberskich warto szukać między innymi tutaj https://szkolabarberska.pl).

Każda osoba, która chce zostać berberem musi odbyć zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne (wbrew pozorom obie części są bardzo ważne, choć ta ostatnia często trwa zdecydowanie dłużej). Pierwsza część nierozerwalnie łączy się z drugą – wiedza zdobyta na tym etapie, w kolejnym przekłada się na zdobywanie praktycznych umiejętności w ścinaniu i pielęgnacji męskich włosów i brody.

Wybierając szkołę berberską nie zawsze warto kierować się ceną kursu. Zdecydowanie ważniejsze jest bowiem to, żeby zajęcia były prowadzone przez doświadczonych specjalistów z bogatym doświadczeniem. Dobrze by było również, gdyby liczba zajęć teoretycznych była znacząco niższa niż tych praktycznych – jak wiadomo trening czyni mistrza, a im więcej praktyki tym łatwiej nabyć pewnych nawyków i umiejętności. Warto uczyć się w miejscu, w którym kadra nauczająca stawia przede wszystkim na przekazanie praktycznych umiejętności kursantom. Potrzebne są zajęcia nie tylko z prawidłowego posługiwania się typowymi narzędziami berberskimi. W tym zawodzie niezbędna jest także wiedza związana z budową włosa, strukturą zarostu, repigmentacją siwizny czy sposobami na ukrycie stref, gdzie owłosienie jest niezwykle rzadkie.

Choć w szkołach berberskich, tych dobrych i kształcących specjalistów w swojej dziedzinie bardzo duży nacisk kładzie się na perfekcyjne opanowanie technik strzyżenia, to jednak bez zdolności manualnych, często wyuczenie się tych najprostszych może dostarczać wiele trudności. Na szczęście specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że istnieją pewne skuteczne ćwiczenia, pozwalające na efektywną poprawę umiejętności posługiwania się berberskimi narzędziami.