Jakie są wskazania do wykonania RTG zębów?

Badanie RTG zębów to rutynowe i nieinwazyjne badanie, które stanowi nieodłączny element diagnostyki stomatologicznej. Pozwala na ocenę stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta, wykrycie ewentualnych chorób i zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Na zdjęciach RTG widoczne są nie tylko korony zębów, ale także korzenie oraz kości szczęk i żuchwy, co daje pełny obraz sytuacji w jamie ustnej.

W jakich sytuacjach należy wykonać RTG zębów?

Zdjęcie RTG zębów może być wykonane z wielu powodów. Często jest to konieczne w ramach rutynowego badania kontrolnego, które pozwala na wykrycie problemów, zanim staną się one poważne. Takie badanie może ujawnić próchnicę, zakażenia, guzy, choroby dziąseł czy problemy z zębami mądrości.

Innymi wskazaniami do wykonania RTG zębów mogą być bóle zębów, opuchnięte dziąsła, utrata zębów, a także planowane zabiegi stomatologiczne, takie jak leczenie kanałowe, implanty czy ortodoncja. Zdjęcie RTG zębów w Poznaniu jest także niezbędne w przypadku urazów jamy ustnej, gdyż pozwala ocenić ewentualne uszkodzenia struktur kostnych.

Do czego lekarzowi potrzebne są zdjęcia RTG zębów?

Zdjęcia RTG zębów są niezbędne dla lekarza stomatologa, aby móc dokładnie ocenić stan zdrowia jamy ustnej pacjenta. Przede wszystkim pozwalają one na wykrycie chorób i problemów, które nie są widoczne podczas rutynowego badania klinicznego. Niektóre zmiany, takie jak próchnica pod starym wypełnieniem czy zakażenia w obrębie korzeni zębów, są widoczne jedynie na zdjęciu RTG.

Ponadto, zdjęcia RTG pomagają lekarzowi planować zabiegi stomatologiczne. Przykładowo, w przypadku planowania leczenia kanałowego, lekarz może na podstawie zdjęcia RTG ocenić kształt i liczbę kanałów korzeniowych. Podobnie, przed założeniem implantu, lekarz musi ocenić grubość i gęstość kości, co jest możliwe dzięki zdjęciu RTG zęba w Poznaniu.

Samo prześwietlenie może być zatem korzystne w bardzo wielu sytuacjach. Przy tym wykonanie zdjęcia jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszystko to sprawia, że warto skorzystać właśnie z tego rodzaju możliwości.