Laktator ręczny czy elektryczny? Jaki laktator wybrać?

Spodziewająca się dziecka mama, ma wiele obaw związanych głównie z porodem i jego przebiegiem, jednak porodu nie można do końca przewidzieć. Nie można przewidzieć, czy odbędzie się on w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie, ponieważ czasem w trakcie porodu pojawiają się pewne nieprawidłowości. Chociaż porodu nie można tak do końca zaplanować, karmienie piersią już bardziej. Przyszła mama może uczyć się teoretycznie jak i praktycznie jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, czytać materiały na temat laktacji, jak zwiększyć produkcję mleka, jak zadbać w tym okresie o piersi i czy kupić laktator, który może okazać się przydatny przy karmieniu dziecka.

Laktator skutecznie pomaga w rozwijaniu laktacji, wpływa na produkcję mleka matki, jest przydatnym pomocnikiem, chociaż wiele mam przed porodem nie ma co do tego przekonania. Na rynku dostępne są rożne laktatory, ręczne oraz elektryczne. Laktator ręczny nie cieszy się takim zainteresowaniem jak elektryczny, który jest łatwy w obsłudze, ale nie wymaga angażowania ręki. Laktator ręczny nie jest tak wydajny jak laktator elektryczny, w dodatku wymaga posługiwania się ręką, która poprzez ciągłe pompowanie z czasem się męczy.

Laktator elektryczny jest najczęściej wybieranym przez mamy laktatorem, ponieważ nie tylko szybko i skutecznie ściąga pokarm ale także ściąga o 18% więcej mleka niż zwykły laktator ręczny. Tego typu laktator zasilany jest przy pomocy baterii oraz kabla podłączonego do gniazdka elektrycznego.

Medela to uznany producent w dziedzinie laktatorów różnego rodzaju ręcznych oraz elektrycznych. Firma opracowała pewną metodę odciągania pokarmu, która opiera się na naturalnych procesach odwzorowując naturalną metodę ssania przez niemowlę. Ta innowacyjna technologia to 2-Phase Expressions, która odwzorowuje i reguluje siłę ale także naprzemienny rytm ssania malucha. Odciągnięty pokarm spływa do butelki, w której gromadzi się mleko.

Laktator podwójny Medela Swing Maxi jest bardzo łatwy w obsłudze, szybko i skutecznie ściąga pokarm z piersi, oszczędza czas, ponieważ pokarm ściągany jest jednocześnie z obu piersi naraz. Laktacja przebiega więc prawidłowo, pokarm równomiernie produkowany jest do obu piersi. Chociaż Medela ma w swojej ofercie w sprzedaży również laktatory pojedyncze, laktatory podwójne przeznaczone są do regularnego ściągania pokarmu, a te pojedyncze do ściągania sporadycznego. Korzystając z laktatora podwójnego zabiegana mama nie musi pamiętać z której piersi odciągała pokarm ostatnim razem, ponieważ jednoczesne korzystanie z obu butelek rozwiązuje ten problem.