Obróbka blach – rodzaje prac oraz ich przeznaczenie

Obróbka blachy jest zespołem procesów, który przeznaczony jest do zmiany wyglądu płaskich blach w gotowe produkty o zróżnicowanych formach. Jakie są najczęściej używane metody obróbki blach i kiedy są one używane?

Jakie zastosowanie mają blachy?

Blacha to wszechstronny materiał powstający z metalu, na przykład stali albo aluminium, z którego można tworzyć szeroką gamę produktów. Do tego celu wykorzystuje się różne metody obróbki blach.

Z blach produkowane są między innymi części samochodowe, samolotowe, części maszyn, AGD, pokrycia dachowe, obudowy urządzeń, aby wspomnieć jedynie o paru produktach

W jaki sposób odbywa się obróbka blach?

Aby z blach można było przygotować różne rodzaje wyrobów, wykorzystuje się różne techniki obróbki blach. Zaliczane są do nich głównie:

Cięcie blach

Blachę dzięki tej metodzie można przycinać do pożądanych rozmiarów i kształtów w zależności od realizowanego projektu.

Wykorzystuje się w tym cel zróżnicowane metody cięcia, takich jak cięcie plazmowe, cięcie strumieniem wody, cięcie za pomocą pił czy cięcie laserem Śląsk – https://izotechservice.pl/ciecie-laserem-fiber/ to jeden z regionów, w którym można skorzystać z takich usług obróbki blach.

Gięcie blach

Blacha może być również obrabiana za pomocą jej wyginania. Taka metoda polega na nadaniu jej odpowiedniego wyglądu przez jej wygięcie pod konkretnym kątem.

Do prowadzenia obróbki w celu wygięcia blach wykorzystuje się najczęściej prasy krawędziowe. Również można wykorzystać inne rodzaje sprzętów, na przykład walcarki.

Spawanie blach

Różne rodzaje blachy można łączyć ze sobą przez spawanie. To powszechnie używana metoda w wielu branżach, dzięki której możliwe jest nadanie blachom odpowiedniego wyglądu, a także właściwości, ponieważ spawanie pozwala na uzyskanie mocnych połączeń.

Perforacja blach

Jest to rodzaj obróbki, która polega na wykonaniu w blachach otworów o różnych kształtach i wielkościach, na przykład mogą być to okrągłe otwory, dzięki którym blacha może być używana jako sito albo może uzyskać ona właściwości dekoracyjne.

Malowanie lub powlekanie blach

Tego rodzaju techniki związane z obróbką blach stosowane są po to, aby poprawić ich wygląd i zapewnić dodatkową ochronę przed korodowaniem. Blachy mogą być wykończone różnymi technikami, na przykład mogą być one powlekane powłokami cynkowymi, malowane proszkowo.

Gdzie prowadzi się obróbkę blach?

Obróbka blach wymaga specjalistycznego sprzętu, który obsługiwany jest przez doświadczonych operatorów.

Gdy konieczne jest prowadzenie obróbki blach, na przykład takie jak cięcie albo gięcie blach Śląsk jest w stanie zaprezentować szeroką gamę usług w tym właśnie zakresie.

Zlecając wykonanie obróbki blach w sprawdzonej firmie, można otrzymać produkty najwyższej jakości, które spełniają wszystkie wymogi projektowe.