Osad w kotle – jak go usunąć?

Jednym z największych problemów związanych z wodą, którą spotkamy na przykład w naszych domach w kranach, prysznicach, a także w systemach ogrzewania, które często korzystają z kotłów jest powstawanie osadu w kotle, który jest tak zwanym kamieniem. Jak go usunąć i dlaczego jest on aż tak niepożądany?

Czym jest osad w kotle?

Tak zwany kamień to najczęstszy osad w kotle, który powstaje w związku z tym, jakie związki są obecne w wodzie. Praktycznie żadna woda na świecie nie ma bowiem formy czystego związku H2O i spotkamy w niej również inne pierwiastki, czy też związki chemiczne, które zmieniają jej właściwości na lepsze lub gorsze.

Najczęściej powstający osad w kotle parowym to właśnie kamień. Tak nazwa wynika z jego wyglądu, gdyż ma on formę szarego osadu, który wizualnie przypomina po prostu kamienie. W rzeczywistości są to jednak związki wapnia oraz magnezu. Ich duża obecność w wodzie sprawia, iż jest ona twardsza, a na kotle, czy też w innych naczyniach powstaje osad mineralny zwany kamieniem.

Jak usunąć osad w kotle i czemu jest to takie ważne?

Tak w zasadzie za oczyszczanie wody, która trafia do kotła powinien odpowiadać jej dostawcza, czyli najczęściej miejskie lub regionalne wodociągi. Powinny one regularnie uzdatniać wodę i nie mowa tu tylko o jej uzdatnieniu do picia w wypadku wody z kranu, ale tez oczyszczeniu wody wykorzystywanej przemysłowo w celach grzewczych. W tym celu wykorzystuje się różne preparaty zmiękczające wodę, które zmniejszają w niej zawartość związków wapnia i magnezu, dzięki czemu powstaje mniej osadów mineralnych zwanych kamieniem.

To, że usuwanie osadu w kotle jest konieczne wynika z zagrożeń i wad obecności kamienia w kotle. Mowa tu na przykład o spadku sprawności kotła. Osady mineralne zwane kamieniem działają izolacyjnie na kocioł, przez co do skutecznego ogrzania pomieszczenia z jego pomocą potrzebne będzie więcej paliwa. Ponadto istnieje wręcz ryzyko zapchania układu ogrzewania, który wykorzystuje podgrzewaną w kotle wode.