Rajd Dakar 2021 w obliczu pandemii – co warto wiedzieć?

Pandemia koronawirusa skutecznie utrudnia przeprowadzanie najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie – Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zostały przełożone na przyszły rok, podobnie jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Rajd Dakar 2020 zdążył odbyć się jeszcze przed wybuchem globalnej epidemii, jednak przyszłoroczna edycja wyścigu z pewnością będzie wyglądać nieco inaczej. Zmiany w Rajdzie Dakar 2021 będą podyktowane nie tylko ścisłym reżimem sanitarnym, ale również nowinkami technicznymi, które mają zwiększyć bezpieczeństwo zawodników. Zatem o jakich zmianach w Dakarze 2021 powinien wiedzieć każdy kibic?

Rajd Dakar 2021 – termin i trasa wyścigu

Tegoroczna edycja imprezy po raz pierwszy zawitała na Bliski Wschód, a dokładnie do Arabii Saudyjskiej, gdzie wyścig został rozegrany w całości. Wiele mówiło się o rozszerzeniu grona gospodarzy imprezy na kraje sąsiadujące, jednak wybuch pandemii skutecznie pokrzyżował szyki organizatorom. Rajd Dakar 2021 również odbędzie się w Arabii Saudyjskiej, co wcale nie oznacza powtórki z rozrywki. Trasa Dakaru będzie mocno różnić się od tej, którą mieliśmy okazję podziwiać w 2020 roku. Rywalizacja rozpocznie się 3 stycznia w Dżuddzie i tam też 15 stycznia się zakończy, a dzień przerwy przypadnie na 9 stycznia.

Rajd Dakar 2021 – co z roadbookami?

Roadbooki, czyli mapy odcinków specjalnych w poprzednich latach były wręczane dzień przed startem etapu. W przyszłorocznych zmaganiach kierowcy będą mieli wgląd do roadbooków dopiero na kilkanaście minut przed wyruszeniem na trasę. Takie rozwiązanie było testowane już podczas Dakaru 2020 na kilku etapach wyścigu i najwyraźniej się sprawdziło. Dakar 2021 będzie zatem pierwszym w historii, gdzie uczestnicy nie będą mieli okazji zapoznać się z profilem trasy w przeddzień startu. Co więcej – w niektórych kategoriach zostaną wprowadzone roadbooki w formie elektronicznej.

Zobacz także: https://thanks.com.pl/rajdy-terenowe-jak-osiagnac-sukces/

Dakar 2021 – jakie zmiany jeszcze na nas czekają?

Jedna z największych rewolucji w Rajdzie Dakar 2021 będzie dotyczyć kategorii motocykli, a dokładniej kamizelek. Od przyszłego roku każdy motocyklista musi posiadać kamizelkę wyposażoną w poduszkę powietrzną, co ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Wprowadzone zostaną również strefy z ograniczeniami prędkości na najbardziej wymagających odcinkach trasy oraz sygnały dźwiękowe, które również mają informować uczestników o potencjalnie niebezpiecznych fragmentach OS. Dakar 2021 będzie wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – zawodnicy będą rywalizować w kategorii Dakar Classic, w której wystartują pojazdy dopuszczone do wyścigu przed 2000 rokiem. Prawdziwa gratka dla miłośników historii motorsportu, ale również dla wszystkich zainteresowanych zmaganiami na pustynnych bezdrożach Arabii Saudyjskiej.