WiFi 6 – co oznacza nowy standard sieciowy?

Jeszcze do niedawna niezawodny i szybki internet bezprzewodowy znajdował się w sferze marzeń wielu użytkowników sieci. Dziś można powiedzieć, że stał się on faktem. Wprowadzono go w życie i z pewnością taka wiadomość cieszy niejedną osobę surfującą po internecie w przeczesywaniu jego najdalszych zakątków. WiFi 6 nazywany także WiFi ax. zaczyna być obsługiwany przez coraz więcej urządzeń, w tym laptopy i komputery stacjonarne.

Co to jest WiFi 6?

WiFi 6 lub jak kto woli ax. to najnowszy standard łączności bezprzewodowej – IEEE 802.11 ax., który jest bezpośrednim następcą WiFi ac. Liczba w nazwie tej technologii oznacza także szóste rozwinięcie generacji łączności bezprzewodowej.

Co warte dodania, nie zmienią się pasma jej działania i nadal będą to odpowiednio częstotliwości 2.4GHz i 5GHz. WiFi 6 charakteryzować się znacznie lepszymi parametrami, ma być szybsze i niezawodne oraz odpowiadać wymaganiom obecnych realiów, w których to do sieci podłączonych jest praktycznie cały dom, a nie tylko urządzenia mobilne i komputery.

Szybkość WiFi 6 – jaką prędkość może osiągnąć ax?

Wraz ze wdrożeniem poprzedniej technologii, czyli WiFi ac uzyskano bardzo wysoką szybkość przez co poprzeczka została wysoko postawiona. Mimo to naukowcy zgodnie twierdzą, że ten parametr zostanie poprawiony nawet dziesięciokrotnie. Oznacza to, że prędkość połączenia będzie oscylować w granicach 6GB/s, aczkolwiek w najnowszych urządzeniach ASUSa mają one wynosić nawet 10GB/s.

W standardowych warunkach, na urządzeniach użytkowników sieci będzie ona raczej wynosić maksymalnie 1,5GB/s. Oczywiście taki wynik jest nieporównywalnie lepszy od poprzedniego standardu WiFi, co powinno dać się odczuć już od pierwszej chwili nawiązania połączenia.

Co jednak będzie ważniejsze w najnowszej technologi WiFi 6?

Nowa technologia superszybkiego połączenia bezprzewodowego WiFi 6 będzie miała jeszcze jedną olbrzymią zaletę, którą docenia w szczególności właściciele hoteli udostępniający internet, a także kawiarni oraz restauracji. Również osoby prowadzące gospodarstwa domowe wykorzystujące Smart Dom z pewnością się ucieszą. Chodzi o znacznie większą przepustowość łączy.

Dzięki podrasowaniu tego parametru będzie można podłączyć więcej urządzeń do sieci na niewielkim obszarze. Pogorszeniu natomiast nie ulegnie jego szybkość oraz stabilność działania. Wykorzystując w najnowszym WiFi ax technikę OFDMA kanał radiowy będzie dzielił się na minimum kilkadziesiąt subkanałów. Wartość ta może wzrosnąć przy spełnieniu odpowiednich wymagań do nawet kilkuset. Zapewni to wtedy dziesięciokrotne zwiększenie efektywności widmowej.