Wpływ alkoholu na funkcjonowanie organizmu

Alkohol został stworzony dla ludzi, którzy potrafią go pić z głową. Mało kto jednak postrzega go jako truciznę, która negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Zawarty z nim etanolu szkodzi organizmowi oraz jego narządom, a także doprowadza do choroby alkoholowej oraz śmierci. Jaki zatem wpływ ma spożywanie trunków wyskokowych na zdrowie człowieka?

Alkohol a układ pokarmowy

Alkohol i zawarty w nim etanol silnie oddziałuje na przewód pokarmowy, który jako pierwszy odczuwa skutki jego nadużywania. Problemy mogą pojawić się na całym odcinku od jamy ustnej po odbytnicę. Bardzo często w okolicach błon śluzowych pojawia się stan zapalny.

Zawarty gaz w napojach alkoholowych wpływa niekorzystnie na zęby tak jak cola, czy woda gazowana. Ponadto osoby nadużywające alkoholu mogą narzekać na pojawiające się krwawienia oraz są narażeni na owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Do innych skutków nadmiernego spożywania napojów alkoholowych można zaliczyć:

  • biegunki
  • refluks żołądka
  • wzdęcia
  • żylaki
  • przewlekłe nudności

Okazjonalne wypicie piwa potrafi wpływać korzystnie na pracę nerek, gdyż zapobiega pojawianiu się na nich kamienia. W przypadku wątroby sytuacja ma się zgoła odmiennie. Jest ona najbardziej narażona na działanie alkoholu, ponieważ to w niej zachodzą wszystkie procesy metaboliczne. Nadmierne picie może doprowadzić więc do jej stłuszczenia oraz alkoholowego zapalenia.

Działanie alkohol na układ krwionośny

Zbyt duże spożywanie alkoholu prowadzi do upośledzenia zdolności organizmu do wchłaniania składników odżywczych i minerałów zawartych w pożywieniu. Wtedy pojawiają się głównie niedobory żelaza oraz kwasu foliowego.

Niewystarczająca ilość tych związków zazwyczaj prowadzi do anemii. Rozpoznać ją można bladością skóry oraz poczuciem ogólnego osłabienia. Ponadto podczas spożywania alkoholu krew jest rozrzedzana, co może prowadzić do problemów kardiologicznych.

Reakcja układu nerwowego na alkohol

Alkohol jest na tyle silną trucizną, że może prowadzić do trwałych uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. Podczas jego nadużywania pojawiać się mogą zaburzenia czucia oraz dolegliwości bólowe. U wielu alkoholików można zaobserwować niedowłady i porażenia.

W skrajnych przypadkach uszkodzenia nerwów mogą być bardzo niekorzystne dla wzroku. Pojawić się mogą problemy z widzeniem, a niekiedy może to doprowadzić nawet do ślepoty. Poza tym picie alkoholu doprowadza do zmian w zachowaniu i psychice.