Żyroskop w smartfonie – co to jest i jak działa?

Smartfony to urządzenia, które naszpikowane są wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają człowiekowi ułatwić życie. Za ich pomocą można dokonywać płatności zbliżeniowych, prowadzić wideokonferencje, czy też puszczać prezentacje. Ponadto najnowsze podzespoły gwarantują nieprzerwaną pracę przez długie godziny. Dotykowe ekrany i mocne procesory stały się więc standardem, jednak oprócz nich innym równie ważnym elementem w telefonie jest żyroskop.

Co to jest żyroskop?

Żyroskop to urządzenie, za pomocą którego można mierzyć położenie kątowe telefonu. W smartfonach znalazł się on dzięki EMS, czyli mikroukładom elektromechanicznym, które przez ostatnie lata zyskały sobie szczególne uznanie. Budowa żyroskopu w telefonie opiera się na płytkach, które podczas obrotu telefonu wibrują.

Następnie wibracje są przekazywane czujnikom, które odczytując sygnał określają położenie telefonu oraz kierunek obrotu względem własnej osi. Bardzo często jest on mylony z akcelerometrem, którego zasada działania jest znacznie inna.

Czy każdy telefon ma wbudowany żyroskop?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Należy mieć świadomość, że tańsze modele smartfonów nie będą wyposażone w takie technologie. Zamiast nich montowane są wspomniane już akcelerometry. Natomiast większość obecnie produkowanych smartfonów ze średniej półki jest wyposażona w żyroskop.

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy jest konieczne posiadanie takiego elementu w telefonie. Wszystko zależy od upodobań użytkownika urządzenia mobilnego. Z pewnością dla bardziej wymagających lepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu, który ma żyroskop. Ponadto jego działanie jest o wiele bardziej precyzyjne. Przekonać się o tym można, chociażby podczas gry na telefonie, czy też korzystając z aplikacji poziomicy.

Co jeszcze daje żyroskop w telefonie?

Oprócz wspomnianych gier mobilnych i aplikacji żyroskop to także element, który w szczególności przydaje się podczas korzystania z gogli wirtualnej rzeczywistości. W przypadku modelu Google Cardboard smartfon pełni szczególnie ważną funkcję. Również oglądanie zdjęć w rozdzielczości 360 stopni nie byłoby możliwe, gdyby nie wykorzystanie do tego żyroskopu.

Jak widać telefony, które w swojej budowie posiadają taką technologię mogą przydawać się nie tylko do rozrywki, ale także do pracy. Trzeba jednak wyniki wskazywane przez poziomicę traktować z zapasem, gdyż nie do końca muszą być dokładne. Nie ze względu na sam żyroskop, ale jakość aplikacji, która nie musi wcale być doskonale zrobiona.