Boazeria – elegancka dekoracja na ściany

Boazeria kojarzy się głównie z czasami PRL-u oraz kiczem, jednak nowoczesny rodzaj tego typu wykończenia ścian jest coraz częściej stosowany w wielu mieszkaniach. Można więc powiedzieć, że niejako wraca do łask i w niczym nie przypomina tej sprzed lat. Współczesna boazeria to nie tylko praktyczna ochrona ścian, ale także oryginalna i stylowa dekoracja. Jak wygląda i gdzie można ja zastosować?

Jak wygląda nowoczesna boazeria?

Boazeria wiele lat temu podbiła serca Polaków. Można było ją zobaczyć w większości mieszkań. Eleganckie i stylowe deski położone były najczęściej na ścianach w korytarzach. Zazwyczaj sięgały od podłogi aż po sufit, a w niektórych mieszkaniach znajdowały się nawet na suficie.

Obecnie boazeria wygląda znacznie inaczej. Inny jest także sposób jej kładzenia. Nowoczesne wykończenie wnętrza przy pomocy drewna ma wiele różnych wzorów i kształtów. Można swobodnie układać je w poziomie, jak i pionie. Łatwość montażu na wpust i pióro sprawia, że zrobienie dekoracji z boazerii przebiega błyskawicznie.

W ofertach producentów znajdują się elementy w różnych kształtach i rozmiarach. Na sklepowych półkach można zobaczyć drewno w formie rustykalnych desek, angielskich paneli oraz nowoczesnego forniru. Boazeria jest także produkowana z MDF, korka i PCW. Taka okładzina idealnie będzie współgrać ze stylem skandynawskim, nowoczesnym i klasycznym.

Boazeria w stylu skandynawskim

W skandynawskich domach deski na ścianie i suficie są nieodłącznym elementem aranżacji wnętrza. Jasna boazeria świetnie ociepla charakter pomieszczenia i wprowadza przytulną atmosferę. Odnowienie jej nie zajmuje zbyt wiele czasu, a nawet jest lepszym rozwiązaniem niż usunięcie.

Ponadto drewno, które można położyć na ścianie i suficie jest dostępne w wielu kolorach, a także jako naturalny materiał na okładzinę. Dzięki temu można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza. Zarówno w sypialni, jak i salonie będzie ona dodawać elegancji i szyku.

Jak odnowić boazerie?

Do odnowy boazerii zrobionej z sosny najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie jej farbą kryjącą. Kolor należy tak dobrać, aby współgrał z wyposażeniem pokoju, a także barwą na ścianach.

Modne jest również stosowanie niskiej boazerii i wzorzystej tapety. Ważne jest, aby jeden ze wzorów był w takim samym kolorze jak okładzina poniżej. Często taki układ jest używany przy dekorowaniu ścian lamperią. Wtedy od dołu do około metra w górę kładzie się tapetę, pas farby lub płytki.

Takie rozwiązanie pozwala efektywnie chronić ścianę przed zabrudzeniami. W górnej części lamperii wykończenie zawsze stanowi listwa sztukateryjna, drewniana albo w postaci bordiury tapetowanej. Czasami można spotkać się także z namalowany szlaczkiem ozdobnym.