Co to jest ogród wertykalny i jak go zrobić w domu?

Ogrody wertykalne zaczynają przyciągać coraz większą rzesze sympatyków. Często można je spotkać w mieszkaniach, gdzie poświęcona jest im cala ściana. Efekty są wręcz niesamowite, a do tego można bardzo dobrze się przy nich zrelaksować. Jak wygląda i jak stworzyć taki ogród wertykalny w swoim domu?

Co to jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to pionowa powierzchnia, najczęściej ściana, na której znajdują się żywe rośliny. Dla osób, które nie mają zdolności manualnych lub czasu na stworzenie takiego arcydzieła można polecić firmy zajmujące się takimi pracami. Specjaliści dobiorą odpowiednie rośliny, które będą dobrze rosnąć, a także je właściwie umocują. Fachowcy również służą przydatnymi radami jak pielęgnować taki ogród.

Osoby, które lubią majsterkować mogą spróbować same stworzyć taką aranżację w domu. W sprzedaży znajdują się specjalne systemy, które są podzielone na moduły. Oczywiście wszystko można łączyć w większe kombinacje. Dodatkowo w sklepie specjalistycznym można nabyć systemy nawadniające oraz pozwalające na szybką i łatwą wymianę roślin.

W jakim miejscu założyć ogród wertykalny?

Bez względu na to, czy będzie to mieszkanie, biuro, czy duży dom, ogród wertykalny powinien zostać założony na ścianie naprzeciwko okna. Dobrze, aby było ono skierowane na zachód lub południe. Powód? Na te ściany pada idealne światło dla wzrostu i utrzymania roślin.

Należy jeszcze pamiętać, aby powierzchnia, na której będzie stworzony ogród wertykalny była mocna i wytrzymała. Waga jednego metra kwadratowego takiego rodzaju wystroju to ciężar nawet kilkunastu kilogramów. Ponadto dobrze by było, aby w pobliżu znajdowało się źródło wody, które posłuży do podlewania roślin.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?

Ogrody wertykalne w pomieszczeniach zakładane powinny być z gatunków roślin, które będą łatwe w utrzymaniu i nie będą wymagały specjalnych warunków. Nie powinny one zajmować dużo miejsca ani mieć mocno rozbudowanego systemu korzeni. Oczywiście wynika to z ograniczonego miejsca, chyba że ściana jest naprawdę duża.

W ogrodzie wertykalnym świetnie sprawdzą się rośliny z grupy ananasowatej, a także wszelkiego rodzaju bluszcze, figowce pnące, czy też syngonium. Wiele osób hoduje w nim również skrzydłokwiaty, jednak są one w wersji miniaturowej.

Wśród roślin, które jeszcze mogą znaleźć się w ogrodzie wertykalnym można wymienić:

  • monstery
  • krotony
  • zielistki
  • maranty
  • draceny