Czym jest wazektomia i jak się do niej przygotować?

Obecnie najskuteczniejszą i najnowocześniejszą metodą antykoncepcji jest wazektomia. Wazektomię można przeprowadzić tylko i wyłącznie operacyjnie i jest zdefiniowana jako czasowa lub długotrwała metoda pozbawienia mężczyzny płodności.

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny wykonywany zazwyczaj przez lekarza urologa, który polega na przecięciu, a następnie podwiązaniu nasieniowodów. U urologa można leczyć także zaburzenia wzwodu w Krakowie czy innym większym mieście, gdzie dostępni są specjaliści w tym zakresie.

Nie należy się obawiać, ponieważ mit o problemach z erekcją po wykonanym zabiegu wazektomii nie ma nic wspólnego z prawdą. Wazektomia to bezpieczny zabieg, na który udaje się coraz więcej mężczyzn z różnych powodów. Może to być zarówno brak chęci do spłodzenia potomstwa, jak i niemożność posiadania dziecka.

Jak się przygotować do zabiegu wazektomii?

Większość lekarzy urologów przed zabiegiem wazektomii zaleca na 2 tygodnie poprzedzające od operacji wykonanie badań takich jak morfologia, test na antygen HBS oraz te dotyczące układu krzepnięcia. Wyniki zazwyczaj przynosi się w dniu zabiegu razem z odpowiednio wypełnionymi formularzami.

W przypadku zabiegu wykonywanego w znieczuleniu miejscowym pacjent nie musi utrzymywać reguły postu. Może jeść oraz pić według swoich potrzeb. Ważnym elementem jest depilacja całego miejsca intymnego, tak aby lekarz miał łatwiejszy dostęp do strefy, na jakiej będzie przeprowadzona operacja. Dodatkowo czas zabiegu jest krótki, a sam w sobie nieskomplikowany.

Jakie są przeciwskazania do wazektomii?

Wazektomia to bardzo bezpieczna operacja, jednak jak każdy zabieg wiąże się z przeciwskazaniami do jej wykonania. Kto nie kwalifikuje się do zabiegu wazektomii?

Zabieg nie jest zalecany pacjentom, którzy nie ukończyli 30. roku życia, posiadają ciężkie choroby, ból moszny, nieprawidłowości anatomiczne, żylaki powrózka nasiennego, ostre infekcje, wodniak jąder, duże zrosty pooperacyjne czy przepuklinę pachwinową z przerzutami do worka mosznowego.