Dekor w łazience – jak go odpowiednio dobrać?

Płytki dekoracyjne zazwyczaj przyjmują małe rozmiary i proste kształty. Na nich znajduje się przeważnie jakich wzór, którego zadaniem jest oddzielenie jednej części aranżacji od drugiej. Ponadto potrafią one bardzo dobrze przełamywać monotonię, akcentują układy, a także wprowadzają statykę lub dynamikę w wykończeniach pomieszczenia. Jakie są zasady układania dekorów oraz jakie trendy będą panować w nowym roku?

Jakie są rodzaje dekorów?

Dekory mogą przybierać różne formy. Przeważnie są one elementem dodawanym do standardowych płytek. Mogą one być gładkie i kolorowe lub wzorzyste z efektem 3D. Rozmiar w większości przypadków nie przekracza tego, jakim charakteryzują się normalne płytki. Najczęściej przybierają kształt podłużnej płytki, gzymsu lub listwy dekoracyjnej.

Trendy – dekor łazienkowy

Dekor od zarania dziejów był elementem ozdobnym. Już w starożytności był wykorzystywany do celów aranżacyjnych wnętrza. Wyrażały one wtedy swoistą potrzebę estetyczną zwieńczania pola kompozycyjnego. Obecne trendy w wykończeniach wnętrz sprawiała, że łazienki stają się neutralne. Wszystko za sprawą wielkoformatowych płytek, które kładzie się od podłogi do sufitu.

Minimalizm powoduje optyczne powiększenie się powierzchni, jednak niekiedy może trącić nudą. W tym celu najlepiej jest przebić ją właśnie takimi małymi i niepozornymi prostokątami z ceramiki. Ich dodanie spowoduje przełamanie monotonii i ożywi nieco pomieszczenie. Dlatego też w nadchodzącym roku mają one wrócić do łask. Jak to będzie? Okaże się z czasem.

Jak układać dekor?

Dekory to świetne rozwiązanie to pomieszczeń, które łączą w sobie wiele funkcji. Zazwyczaj w łazienkach znajduje się także toaleta oraz przestrzeń do prania i suszenia. Umiejętne wykorzystanie tych małych i charakterystycznych płytek pozwoli wyznaczyć dane strefy łazienki. Jeśli takie pomieszczenia są niskie, to z pewnością najlepszym rozwiązaniem okaże się położenie dekorów w sposób wertykalny.

W ten sposób podniosą one optycznie sufit. Ponadto taki sposób układania często stosowany jest po obu stronach lustra. Innym wykorzystaniem może być podkreślenie przebiegu komina czy też akcentowanie prysznica.

Jakie dekory do nowoczesnej łazienki?

Do nowoczesnej łazienki producenci oferują dekory listwy, a także inne płytki dostosowane do stylu pomieszczenia. Odpowiednie dobranie wzorów pozwoli zastąpić obraz i skłonić do relaksu. Geometryczne dekory będą odpowiednim dodatkiem do skupiania na sobie uwagi w małych łazienkach.