Dla kogo projekty domów bliźniaków są dobrą propozycją?

Domy jednorodzinne najczęściej kojarzą się z wolnostojącymi budynkami. Warto jednak pamiętać, że istnieją także inne rodzaje zabudowy jednorodzinnej – szeregowa i bliźniacza. Domy-bliźniaki są szczególnie popularne w miastach, gdzie często działki budowlane są dość wąskie, a plany zagospodarowania przestrzennego – bardzo rygorystyczne.

Projekty domów bliźniaków: najważniejsze cechy

Domy bliźniacze najczęściej są dwoma budynkami symetrycznymi względem siebie. Oznacza to, że jeden jest zwykle „lustrzanym odbiciem” drugiego. Zdarza się, że na pierwszy rzut oka nie widać, że widzimy dwa złączone ze sobą budynki – dopiero bliższe przyjrzenie się pozwala dostrzec takie detale, jak dwie pary drzwi i charakterystyczną symetrię.

Domy-bliźniaki zawsze mają jedną, środkową ścianę wspólną. Z tego powodu zwykle buduje się cały kompleks jednocześnie, między innymi ze względu na przepisy dotyczące odległości budynku od granicy działki. Jedną z nielicznych sytuacji, w których można budować dom tuż przy granicy jest ta, gdy domy stykają się jedną ścianą. Najczęściej dotyczy to właśnie domów bliźniaczych.

Jeżeli chodzi o bryłę, to dwa połączone domy siłą rzeczy tworzą dość przysadzisty i szeroki budynek. Czasem architekt celowo podkreśla taką rozłożystość, a czasem odwrotnie – projektując stosunkowo wąskie, głębokie i wysokie budynki sprawia, że całość wygląda jak klasyczny dom.

Gdzie najczęściej realizowane są projekty domów bliźniaków?

Bliźniacze domy obecnie najczęściej są budowane przez deweloperów, którzy wykorzystują takie projekty przy tworzeniu nowych osiedli mieszkaniowych. Wiele z nich nadaje się zarówno do zabudowy bliźniaczej, jak i szeregowej. Dzięki temu możliwe jest wybudowanie wielu domów jednorodzinnych nawet na niewielkiej powierzchni. Zaletą takich rozwiązań jest to, że takie osiedla powstają zwykle jeszcze w obrębie miasta, co ułatwia komunikację, a często nawet korzystanie z transportu publicznego. Możliwe jest więc korzystanie zarówno z uroków mieszkania we własnym domu, jak i wygody życia w mieście.

Ze względu na konieczność dogadania się z właścicielem sąsiadującej działki domy bliźniacze – poza wspomnianymi deweloperami – często budują osoby, które chcą zamieszkać blisko rodziny czy przyjaciół, ale jednak chcą mieszkać w osobnym lokalu. Zdarza się też, że osoby z dorastającymi dziećmi postanawiają wybudować dom bliźniaczy, by zapewnić potomstwu miejsce do mieszkania blisko siebie, ale jednak w niezależnym domu. Może też być odwrotnie – osoby, które mogą sobie na to pozwolić, budują lub kupują bliźniak, by móc wspierać starzejących się rodziców.

Gdzie można obejrzeć projekty domów bliźniaków?

Jeżeli bierzemy pod uwagę zamieszkanie w domu-bliźniaku, to mamy dwie możliwości – wybudować go na własnej działce lub wprowadzić się do budynku na osiedlu deweloperskim. W tej drugiej sytuacji w zasadzie nie mamy wpływu na wygląd budynku, a jeżeli chodzi o sąsiadów, to może się zdarzyć, że druga połowa domu jest już zajęta i nie ma możliwości wykupienia całości. Jeżeli planujemy wybudować dom samodzielnie, to warto poznać różne projekty domów bliźniaków, by wybrać najbardziej nam pasujący. Na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_blizniaki.html można obejrzeć propozycje od wielu architektów. Taki wybór zapewnia różnorodność stylistyczną, a także możliwość wyboru takiego domu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że mamy możliwość wybudowania dwóch domów na jednej działce – oczywiście, jeżeli pozwala na to jej szerokość.