Folia czy mata grzewcza. Co lepiej wybrać?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Stawiają na nie osoby preferujące metody ogrzewania niewymagające tworzenia dużych kotłowni czy składowania węgla. Kiedy zdecydujemy się na taki system grzewczy, do wyboru mamy maty lub folie grzewcze. Czym właściwie różnią się między sobą te dwa produkty i który lepiej wybrać? Podpowiadamy.

Czym jest folia grzewcza?

Folia grzewcza to produkt, który wykorzystywany jest przez osoby zdecydowane na ogrzewanie podłogowe. Może być jednak stosowana również jako dodatkowa metoda docieplenia, na przykład ścian lub sufitów, wtedy kiedy wykorzystujemy pompy ciepła. W Poznaniu jest to rozwiązanie, z którego korzystają niektórzy inwestorzy. Folia grzewcza to nic innego jak zatopiona w folii wykonanej z wytrzymałego materiału PET matryca z grafitu. Taka folia emituje fale dalekiej podczerwieni, dzięki czemu nie może osiągnąć wyższej temperatury niż powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu.

To rozwiązanie może być wykorzystywane w wielu miejscach, a więc nie tylko pod płytki, gres czy kamień, ale również pod panele. Folię można dociąć na dowolny wymiar. Jej dużą zaletą jest natychmiastowe grzanie całej powierzchni, a nie tylko wybranych jej punktów. Dodatkowo jest dość cienka, a jednocześnie zachowuje przy tym doskonałe parametry techniczne.

Zobacz także: https://www.world360.pl/jak-dobrac-moc-paneli-fotowoltaicznych/

Czym jest mata grzewcza?

Maty grzewcze wykonywane są ze specjalnych siatek z włókna szklanego, które następnie pokrywane są cienkim, oporowym przewodem grzewczym i są zasilane prądem o mocy 230 V. Maty grzewcze dostępne na przykład na: https://yugo.solar/folie-i-maty-grzewcze-poznan świetnie sprawdzają się przede wszystkim pod kafelkami. Specyfika tego produktu polega jednak na tym, że jest on używany strefowo, dokładnie w tych miejscach, w których chcemy, by emitował ciepło.

Maty grzewcze ogrzewają więc tylko wybrane punkty, a nie całą powierzchnię podłogi, tak jak to robią folie grzewcze. Mimo to jednak maty świetnie sprawdzają się zwłaszcza w łazienkach. Ich zaletą jest również łatwość montażu. Są dość cienkie i mocuje się je bezpośrednio w kleju pod kafelkami lub głębiej w wylewce. Zaletą tego rozwiązania jest również niewielka ilość elementów, z jakich składa się taki system.

Czym różnią się folie od mat grzewczych?

Zarówno folie, jak i maty grzewcze, są chętnie wybierane przez inwestorów, którzy stawiają na ogrzewanie podłogowe. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się między sobą te dwa produkty. Maty grzewcze to typowo oporowe ogrzewanie, natomiast folie grzewcze wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania. Co więcej, folię można dociąć na dowolny wymiar, ważne jednak, by cięcie to było nie mniejsze niż co 20 cm. Maty z kolei nie mogą być dowolnie modyfikowane, jednak można je układać również wzdłuż nieregularnych powierzchni i nie wymagają one specjalnych łączeń, koniecznych w przypadku folii grzewczej. Folie jednak są bardziej wszechstronne.