Jak kleić tapetę nową na starą?

Remontowanie mieszkania wymaga wiele pracy, a w szczególności, gdy przychodzi nam zdzierać starą tapetę. Jest to proces żmudny i trudny. Mimo powszechnie dostępnych środków, które mają ułatwić te działania nie zawsze się one sprawdzają. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje położenie tapety nowej na starą. Kiedy można z niego skorzystać? I jak przygotować starą tapetę do ponownego położenia na nią nowej?

Kiedy można położyć tapetę na tapetę?

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań musimy przede wszystkim określić z jakiego materiału została zrobiona tapeta znajdująca się już na ścianie. Dawniej wykorzystywane były najczęściej papierowe i winylowe. Jeśli są to tapety papierowe to możemy bezproblemowo przystąpić do pracy, natomiast w drugim przypadku jest to niestety niemożliwe.

Winyle na ścianie są gładkie i nałożenie na nich kleju oraz nowej okładziny dekoracyjnej może spowodować, że ona zjedzie. Powód? Klej nie będzie trzymał. Warto mieć również świadomość tego, że substancje do łączenia materiału ze ścianą były już we wcześniejszych latach takie same jak teraz. Może to więc powodować, że zmiękną obie warstwy tapet, co spowoduje ich odklejenie się.

Papierowy rodzaj dekoracji ściennej był kładziony przy pomocy kleju odpornego na wilgoć. Poza tym jego powierzchnia jest chropowata, a więc położenie nowej tapety spowoduje, że będą one się dobrze trzymać na ścianie. Jak więc poznać który materiał jest który? Wystarczy namoczoną wodą gąbkę przycisnąć do niewielkiej powierzchni okleiny ściennej. Jeśli pojawi się plama, to mamy pewność, że jest to papier, gdyż chłonie wodę. W innym przypadku kropelki wody będą spływać na podłogę.

Jak kłaść nową tapetę na starą?

W pierwszej kolejności trzeba odpowiednio przygotować podłoże do ponownego tapetowania. Jeśli stara tapeta łatwo odchodzi od ściany, wtedy należy ją zedrzeć, jeśli natomiast będzie się dobrze trzymać można zacząć działać. Prace zaczynamy od wyznaczenia sobie linii bazowej, od której zaczniemy kłaść tapetę. Ważne jest, aby linie stykowe dwóch pasów przebiegały w innym miejscu niż to było w przypadku starej okleiny.

Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko mało estetycznego odklejania się krawędzi materiału. Pozostałe czynności nie różnią się niczym jak w przypadku standardowego tapetowania. Specjaliści jednak odradzają stosowanie takich rozwiązań, aczkolwiek odpowiednio wykonane zadanie z pewnością pozwoli cieszyć się nową aranżacją na ścianie przez kilka najbliższych lat.