Jak łatwo odkładać pieniądze i dlaczego jest to takie ważne?

Posiadanie oszczędności to jedna z podstawowych czynności, które pozytywnie wpłyną na nasz komfort psychiczny oraz sprawi, że w razie nieprzewidzianych sytuacji będziemy mogli po nie sięgnąć, zapłacić rachunki, ratę kredytu, wykupić leki czy zapłacić za naprawdę auta. Aby posiadać oszczędności, zdecydowanie musimy mniej wydawać, dokonywać rozsądnych zakupów, jak również wyrobić w sobie nawyk regularnego oszczędzania. Efekty na pewno szybko przyjdą.

Nie ma co ukrywać – posiadanie odpowiedniej ilości pieniędzy sprawia, że nie musimy żyć przysłowiowo od pierwszego do pierwszego, oszczędzać na wszystkim, odmawiać sobie przyjemności, jak również wybierać, które rachunki musimy zapłacić, a które nie.

Komfort finansowy to również komfort fizyczny, ale również komfort psychiczny, pozwalający na odpoczynek i wygodniejsze życie. Warto dobrze zarabiać, ale również posiadać oszczędności. Tak zwana poduszka finansowa będzie zabezpieczeniem, które umożliwi nam płynności finansową w sytuacji, gdy np. stracimy pracę lub zachorujemy.

Jak odkładać pieniądze?

Przede wszystkim systematycznie. To słowo w przypadku oszczędzania ma kluczowe znaczenie i sprawi, że już po krótkim czasie pojawią się efekty. Wiele oczywiście zależy od naszych finansowych możliwości. Jeżeli zarabiamy mało, systematyczność odkładania ma jeszcze większą wagę.

Warto:

– ustalić sztywny % pensji, którą mamy odłożyć,
– założyć oddzielne konto oszczędnościowe (bezpieczniejsze rozwiązanie),
– przelewać pieniądze na konto oszczędnościowe od razu po wypłacie,
– odkładać pieniądze z pracy dodatkowej, jeżeli taką mamy.

Jak oszczędzać poza wypłatą?

Choć często z powodu wydatków ciężko jest coś odłożyć z wypłaty, istnieją sposoby na to, aby jednak gotówka pojawiła się na naszym koncie oszczędnościowym. Warto podjąć takie działania, jak:

– zmniejszenie zużycia prądu, gazu, wody,
– ograniczenie zakupów spożywczych,
– szukanie tańszych, dobrych zamienników produktów,
– korzystanie z różnego rodzaju promocji,
– rezygnacja z abonamentów (np. telewizyjnego), z których nie korzystamy,
– sprzedaż rzeczy, których nie potrzebujemy,
– rezygnacja z kupowania np. nowych ubrań, kupowanie ubrań z drugiej ręki,
– zamiana środka transportu z samochodu, np. na rower czy komunikację miejską,
– rezygnacja z jedzenia na mieście, gotowanie w domu.

Często, aby oszczędzić pieniądze, możemy zmienić nasze nawyki. Ich pozytywna zmiana od razu przyniesie efekty.