Leasing konsumencki – co to jest i czy warto z niego skorzystać?

Leasing najczęściej kojarzy się z możliwością zakupu samochodu, ale tylko w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Mało kto jednak wie, że istnieje możliwość skorzystania z niego nie będąc właścicielem lub współwłaścicielem żadnej firmy.

  1. Co to jest leasing konsumencki?
  2. Zalety i wady leasingu konsumenckiego
  3. Leasing konsumencki czy kredyt na samochód?

Co to jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to przede wszystkim świetna alternatywa dla kredytu samochodowego i gotówkowego, ponieważ jego koszty mogą być dużo niższe. Spowodowane jest to tym, że firma leasingowa jest prawowitym właścicielem pojazdu oraz zarabia na możliwości robienia odpisów amortyzacyjnych za samochód, z którego korzysta klient.

Leasingobiorca jest natomiast zobowiązany do płacenia regularnych rat. Dopiero w momencie całkowitej spłaty staje się on prawowitym właścicielem pojazdu, pod warunkiem, że go wykupi. Ponadto, do końca okresu leasingowania, firma leasingowa widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako prawowity właściciel pojazdu.

Zalety i wady leasingu konsumenckiego

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia Komisji Nadzoru Finansowego, czyli Rekomendacji T banki zaczęły znacznie bardziej restrykcyjnie podchodzić do udzielania kredytów, czego skutkiem są wnikliwsze analizy potencjalnych kredytobiorców. Jest to zarazem główny aspekt, który deprecjonuje pożyczkę bankową w stosunku do leasingu konsumenckiego.

Z pewnością taki rodzaj finansowania pojazdu ma o wiele korzystniejsze warunki. Dzięki leasingowi można zakupić nie tylko auto, ale także quada, czy motocykl, jednak we wszystkich przypadkach konieczne jest wykupienie AC i NNW. Poza tym umowa z taką firmą to minimum formalności, które leasingobiorca musi wypełnić.

Oczywiście finansowanie przy pomocy takiego rozwiązania ma swoje wady:

  • pojazd w czasie leasingu jest własnością leasingodawcy
  • w momencie kradzieży bądź też zgłoszenia szkody umowa leasingu wygasa
  • konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń

Leasing konsumencki czy kredyt na samochód?

Analizując wszystkie za i przeciw zarówno w leasingu, jak i kredycie, zdecydowanie lepiej wypada ta pierwsza opcja. Jest znacznie tańsza, jednak pojazd do końca trwania umowy nie w jest własnością leasingobiorcy. Ponadto zdolność finansowa w przypadku chęci zakupienia auta na kredyt jest mniejsza.

Mimo, że to rozwiązanie nie jest jeszcze tak dobrze znane, coraz więcej ludzi zaczyna z niego korzystać i przekonywać się, że był to słuszny wybór. Oczywiście koniec końców wszystko zależy od samych zainteresowanych, którzy najlepiej wiedzą, jakie mają oczekiwania względem propozycji finansowych na zakup pojazdu.