Jak sprawdzić duży przebieg auta?

Każdy przejechany samochodem kilometr jest odpowiednio przez niego rejestrowany, a także w mniejszym lub większym stopniu na niego oddziałuje. Niestety nieuczciwi handlarze, żeby tylko sprzedać pojazd za jak najwyższą kwotę, często cofają liczniki. W ten sposób auto z przebiegiem dwustu tysięcy kilometrów może być sprzedane za wyższą cenę z przebiegiem rzędu stu tysięcy. Jak zatem sprawdzić, czy licznik nie był cofany?

Jak sprawdzić, czy licznik nie był cofany? – stan karoserii

Chcąc sprawdzić przebieg pojazdu, teoretycznie, wystarczy spojrzeć na licznik znajdujący się w zegarach. Niekiedy może on być jednak cofnięty, co będzie prowadziło do złego odczytu i oszustwa ze strony sprzedającego. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości powinniśmy sprawdzić historię auta albo rzucić okiem na karoserię.

Zmatowiała maska, schodząca warstwa lakieru bezbarwnego, a także ubytki w reflektorach mogą świadczyć o tym, że auto przejechało wiele kilometrów. Duży przebieg może zdradzić także przednia szyba. Im więcej będzie się na niej znajdować mikropęknięć, tym bardziej będzie to wskazywało na to, że licznik nie wskazuje realnej liczby przebytych kilometrów.

Co może powiedzieć wnętrze auta?

Wnętrze samochodu może także bardzo dużo powiedzieć o wieku auta oraz jego historii. Wytarte siedzenia, kierownica czy gałka zmiany biegów będą z pewnością oznakami wzmożonej eksploatacji pojazdu. Ponadto przebarwienia i wytarcie w plastikowych elementach nie powinny mieć miejsca nawet po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów.

Warto także zwrócić uwagę na wszelkie przyciski, gumy wokół nich, czy farbę. Im bardziej wysłużone jest auto, tym gorzej one wyglądają, a to jedne z tych miejsc, o których handlarze bardzo często zapominają. Duży przebieg zdradzą także wytarte pedały i dźwigienki od kierunkowskazów.

Wytłoczone daty na plastikach zdradzają przebieg samochodu

Niektóre elementy samochodów posiadają wytłoczone daty, które są jednocześnie numerem seryjnym produkcji. Spoglądając na nie można również uwiarygodnić wysoki przebieg auta. Mało prawdopodobne jest, aby auto z poprzedniej dekady miało tylko kilkadziesiąt tysięcy kilometrów przejechane.

Także szyby mogą podać niezbędne informacje. Na nich także znajduje się data produkcji. Jeśli na jednej jest inna niż na pozostałych, wtedy można domniemać, że auto uległo wypadkowi lub została ona wymieniona ze względu na wiek i zużycie.