Komponenty wymienne do drukarki 3D

Konstrukcja drukarek 3D w zdecydowanej większości jest tak pomyślana, że każdy element można wymienić. Oczywiście nie każdą część trzeba wymieniać. Wśród tych, które zużywają się w wyniku standardowej eksploatacji, są takie które zużywają się szybciej i są takie, których żywotność jest dłuższa. Zdarza się też, że podobnie jak w każdym urządzeniu wystąpi uszkodzenie jakiegoś podzespołu czy pojedynczej części. W takich wypadkach wymiana nie nastręcza zwykle dużych trudności.

Wykaz najczęściej używanych części do drukarek 3D

Zazwyczaj firmy produkujące drukarki 3D dołączają do nich zestaw części zapasowych. Pakiet zawiera elementy, które najczęściej ulegają zużyciu w trakcie eksploatacji drukarki. Elementy wchodzące w skład pakietu charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Stosowanie oryginalnych części producenta, zapewnia ich pełną kompatybilność z danym modelem drukarki 3D. Pozwala również na uzyskanie optymalnych parametrów drukowania. Najczęściej w skład zestawu wchodzą:

 • Moduł wyłącznika krańcowego
 • Rolka prowadzącą
 • Pasek zębaty
 • Dysza o określonej średnicy
 • Termistor
 • Rurka grzewcza

Czujnik automatycznego poziomowania

Czujnik automatycznego poziomowania platformy roboczej dla drukarek 3D. Pozwala na mapowanie odkształceń powstających na skutek oddziaływania temperatury podczas typowej pracy drukarki 3D.

Silnik krokowy

Specjalny silnik stosowany w drukarkach 3D. Wykorzystywany jest do przesuwania elementów drukujących wzdłuż danej osi. Oryginalna część producenta zapewnia pełną kompatybilność z modelami drukarek 3D danej firmy.

Głowice

Różne wersje głowic, jako oryginalne części urządzeń drukujących 3D. Głowicy umożliwiają bardziej wydajne topnienie filamentu i usprawniają jego przepływ przez dyszę, zmniejszając tym samym ryzyko jej zapychania. Dostępne są również poszczególne elementy głowic, takie jak bloki grzewcze i inne.

Dysze o różnych średnicach

Dysze dopasowane do większości dostępnych głowic oraz filamentów przewidzianych przez producenta.

Płyty stołów roboczych

Wymienne płyty do drukarek 3D wyposażonych w magnetyczny stół roboczy. Zazwyczaj ze zdejmowaną podkładką. Wykonane ze stali sprężynowej która została pokryta warstwą PEI metodą napylania proszkowego lub szklane. Płyta posiadają pole robocze dostosowane do wielkości konkretnych drukarek

Paski zębate do osi x y

W drukarkach 3d stosowane są wysokiej jakości paski zębate. Paski są bardzo wytrzymałe i idealnie przylegają do zębatek. System paska rozrządu zaprojektowany jest dla precyzyjnego ruchu liniowego.

Filtry i grzałki

W drukarkach 3D montowane są różne filtry. Mogą to być zaawansowane urządzenia filtrujące. Składające się z wentylatora oraz filtrów HEPA i węglowego. Elementy te umieszczone są w plastikowej obudowie, którą nakłada się na drukarkę. HEPA Cover pełni również funkcję regulującą schładzanie wydruku, redukując jego niekontrolowany skurcz.

Można również zakupić sam filtr węglowy lub HEPA w zależności od modelu drukarki.
Dostępne są także filtry filamentów i inne.

 • Moduły sterujące
 • Każdy moduł sterujący ma możliwość wymiany.
 • Wentylatory chłodzące
 • Wentylatory służące do chłodzenia wydruków.
 • Inne akcesoria do drukarek 3D

Oprócz części i akcesoriów do drukarek, które stanowią integralną ich część w sprzedaży dostępne są także inne komponenty do drukarek 3D. Są to między innymi cały wachlarz filamentów, samoprzylepne podkładki do druku, powłoki adhezyjne w formie kleju lub płynu, antystatyczne nakładki czyszczenia filamentu, kamery do podglądu i sterowania wydrukiem 3D i wiele, wiele innych