Kremacja zwłok – na czym polega?

Kremacja to proces polegający za spopieleniu zwłok. Proces jest uznawany za jeden ze sposobów pochówku i obecnie jest najczęściej wybierany. Takie zjawisko jest wynikiem tego, że religia katolicka akceptuje taki rodzaj chowania ciała. Z uwagi dużą popularność kremacji jest ona często standardową usługą zakładów pogrzebowych. W tym artykule wskazano, jak działa spopielania zwłok i jak przebiega kremacja.

Kremacja zwłok a przepisy prawa

W wielu religiach kremacja zwłok w Warszawie czy innym mieście to podstawowy sposób pochówku. W polskiej tradycji jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą formą pochówku była trumna, która była otwierana w kapliczce i podczas mszy.

Gdy zmarła osoba zostaje skremowana, pogrzeb wygląda dość podobnie jak do tego, który się odbywa przy udziale trumny. Sama ceremonia przebiega identycznie. Ciało zmarłej osoby zostaje całkowicie spopielone. Taki sposób chowania zwłok w świetle polskiego prawa jest całkowicie legalny, a w kościele katolickim akceptuje się taką formę.

Kremacja to komfortowa alternatywa dla osób, które chcą oszczędzić sobie widoku zmarłej osoby. Oprócz tego taki pochówek jest niezwykle estetyczny. Zakłady pogrzebowe w Żoliborzu oferują różne urny pogrzebowe, które różnią się wielkością i materiałem bazowym.

Jak przebiega kremacja zwłok?

Wykonanie kremacji wymaga odpowiedniego przygotowania ciała. Zmarły może zostać przyodziany w tradycyjny ubiór, który zawsze nosił lub oficjalny całun. Jeśli ciało zostanie ubrane w tradycyjną odzież, wtedy ważne, aby składały się one z materiałów, które ulegną spaleniu.

Następnie ciało zostaje włożone do drewnianej ekologicznej trumny, pozbawionej farb, lakierów i zdobników metalowych. Przed kremacją zawsze odbywa się spotkanie pożegnalne rodziny ze zmarłym. Po spotkaniu z rodziną ciało zostaje spopielone pod wpływem powietrza o temperaturze 800-1200 stopni Celsjusza.

Jak widać kremacja to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej trumny. Dzieje się tak, ponieważ umieszczenie ciała w urnie również zapewnia odpowiedni kult i jest akceptowane przez polskie prawo i kościół katolicki.