Lampa obrysowa LED – jakie ma zastosowanie?

Każdy pojazd, który znajdziemy na drogach publicznych musi posiadać odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu będzie on widoczny dla pozostałych uczestników ruchu. Dotyczy to szczególnie samochodów ciężarowych, które są naprawdę ogromne. W nich czasami używane są lampy obrysowe LED. Co to za rodzaj oświetlenia i jakie jest jego zastosowanie?

W jakim miejscu kupić lampy obrysowe LED?

Jeśli wiemy, że w naszym zestawie ciężarowym do legalnego poruszania się po publicznych drogach potrzebne będą lampy obrysowe LED, to powinniśmy poszukać dobrego sklepu z oświetleniem samochodowym, w którym będziemy mogli zaopatrzyć się w całe potrzebne oświetlenie i zadbać o jego stan.

Sklep warto wybierać przede wszystkim ze względu na bogatą ofertę. Przed złożeniem zamówienia warto sprawdzić na przykład jak sprawuje się nasza lampa przeciwmgielna tylna i w razie konieczności zamówić nową i ją wymienić. Takiej samej czynności można dokonać również w przypadku pozostałych elementów oświetlenia w samochodzie ciężarowym, który po prostu musi być dobrze widoczny.

Jakie zastososowania ma lampa obrysowa LED i czym jest?

Lampa obrysowe LED jest dość nietypowa, podobnie jak jej zastosowanie. Są one bowiem obowiązkowym wyposażeniem samochodów cieżarowych wyprodukowanych od 1986 roku, jeśli ich szerokość przekracza 2,1 metra. Znajdziemy dwa typy lamp obrysowych LED. Mowa tu o lampach czerwonych i białych. Montujemy je w różnych pozycjach by oznaczyć dla innych uczestników ruchu, że poruszamy się bardzo szerokim pojazdem, przez co należy zachować ostrożność na przykład w trakcie wyprzedzania, czy też różnych manewrów.

Z przodu pojzdu, najczęściej na wysokości pasa przedniego montowana jest białą lampa obrysowa. Informuje ona, że w tym miejscu zaczyna się cały zestaw. Następnie na samym końcu samochodu lub naczepy, jeśli z niej się korzysta montowana jest czerwona obrysówka, która zaznacza jego koniec. Bardzo często stosuje się również boczne obrysówki. Są one w kolorze pomarańczowym i często znajdziemy je na przykład na boku naczepy ciągniętej przez ciągnik siodłowy.