Nawilżanie powietrza w halach przemysłowych – dlaczego jest tak ważne?

Nawilżacze powietrza powinny być obowiązkowym wyposażeniem każdej hali przemysłowej. Odpowiednia wilgotność otoczenia ma ogromny wpływ na jakość wytwarzanych produktów i nie tylko. Jak zadbać o nawilżenie powietrza?

Jak działają systemy nawilżania powietrza?

Nawilżanie powietrza przeprowadzane jest za pomocą specjalnych urządzeń, które od swojej funkcji nazywane są nawilżaczami. W sprzedaży znajdują się różne systemy nawilżania powietrza. Urządzenia te można podzielić na trzy podstawowe grupy produktowe. Klasyfikacja wynika z odmiennego sposobu funkcjonowania nawilżaczy.

Na sklepowych półkach można znaleźć nawilżacze ultradźwiękowe, parowe oraz ewaporacyjne. Pierwszy typ urządzenia ma specjalną membranę, którą zanurza się w wodzie. Za pomocą drgań błona emituje mikroskopijne kropelki nazywane zimną mgiełką.

W nawilżaczach parowych znajduje się grzałka służąca do podgrzewania wody. Za jej sprawą ciecz zmienia stan na gazowy i ulatnia się do pomieszczenia. Ostatni nawilżacz – ewaporacyjny – wyposażony jest w specjalną matę, która zasysa suche powietrze, oczyszcza je, a potem nawilżone oddaje z powrotem do otoczenia.

Dlaczego nawilżanie powietrza jest potrzebne w halach przemysłowych?

Nawilżanie powietrza jest bardzo ważne zwłaszcza w halach przemysłowych. Emisja pary wodnej do otoczenia pozwala na stworzenie warunków odpowiednich dla pracowników, a także dla maszyn czy wytwarzanych towarów. Dzięki używaniu nawilżaczy powietrza możliwa jest redukcja zapylenia oraz utrzymanie wilgotności powietrza na stałym poziomie. Ta druga sprawa jest niezwykle ważna w przypadku wielu branż.

Nieodpowiednia wilgotność w hali produkcyjnej może skutkować niszczeniem narzędzi pracy czy też deformacją używanych materiałów. Zbyt mokre powietrze może przykładowo wpływać na utratę pierwotnych właściwości drewna, tektury lub tekstyliów. W przemyśle spożywczym zawilgocenie hali może natomiast wpłynąć na całkowite zepsucie się artykułów.

Nawilżanie powietrza jest ważne zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla powodzenia biznesu. Aspekt wilgotności otoczenia zasługuje na szczególną uwagę w miejscach takich jak hale przemysłowe.