Mieszkanie plus – najważniejsze informacje

Własne mieszkanie to marzenie niejednej rodziny. Niestety przy obecnych cenach za metr kwadratowy bardzo ciężko jest im otrzymać kredyt. Jeszcze kilka lat temu ratunkiem dla nich był projekt Mieszkanie dla Młodych, który był niejako wpłatą własną finansowaną przez Skarb Państwa. Obecnie jedynym rozwiązaniem, które jeszcze może pomóc osobom chcącym kupić nieruchomość jest skorzystanie z programu Mieszkanie Plus.

  1. Co to jest Mieszkanie Plus?
  2. Kto może skorzystać z programu Mieszkanie Plus?
  3. Mieszkanie Plus – warunki jakie trzeba spełnić

Co to jest mieszkanie plus?

Mieszkanie Plus jest najnowszym projektem rządowym, który wszedł w życie zastępując wcześniej obowiązujący MdM. Jego założeniem jest zapewnienie taniego wynajmu mieszkania z możliwością wykupu.

W pierwszej fazie programu oferowane miały być nieruchomości mieszkalne niskoczynszowe, jednak wraz z biegiem czasu jego idea uległa zmianie. Obecnie Mieszkanie Plus zapewnia jedynie dopłaty do czynszu, a korzystać z niej mogą osoby, które są w najgorszej sytuacji finansowej.

Kto może skorzystać z programu mieszkanie plus?

Program Mieszkanie Plus przeznaczony jest dla osób, które nie mają prawa własności ani też współwłasności do jakiejkolwiek nieruchomości. Ponadto muszę one wykazywać niższe dochody, które uniemożliwiają samodzielny najem lub zakup mieszkania.

W przypadku tych osób kredyt hipoteczny jest więc nieosiągalny, co rodzi kolejne problemy nabyciem nieruchomości. Projekt ma charakter lokalny, a więc oznacza to, że mieszkaniec Warszawy może ubiegać się o przystąpienie do programu tylko w wyznaczonej jednostce samorządu terytorialnego.

Mieszkanie plus – warunki jakie trzeba spełnić

Mieszkanie Plus jak wszystkie inne projekty rządowe i nie tylko wymaga spełnienia kilku warunków, bez których nie będzie możliwe przystąpienie do programu. Przede wszystkim o tym, kto otrzyma klucze do mieszkania decydują samorządy lokalne. Praktyka jednak pokazuje, że w pierwszej kolejności nowe lokum otrzymują:

  • seniorzy
  • rodziny wielodzietne
  • młode małżeństwa

Oczywiście to nie wystarczy. Wszyscy obywatele chcący wziąć udział w projekcie rządowym Mieszkanie Plus muszą posiadać tak zwaną zdolność czynszową. Oznacza to, że muszą oni wykazywać się dochodami umożliwiającymi opłacenie czynszu i rachunków. Program jest również regulowany ustawą z 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków w pierwszych latach wynajmowania mieszkania.