Niewielka łazienka – praktyczne porady

Niewielki metraż łazienki to duże wyzwanie w czasie jej aranżowania, tym bardziej, jeżeli chcemy wydzielić w niej strefę do prania i pomimo tego swobodnie się poruszać. Na szczęście w sklepach znajdziemy ogromny wybór wyposażenia, co pozwoli nam na odpowiednie zorganizowanie tej przestrzeni. Jak tego dokonać? Poniżej postaramy się udzielić praktycznych porad.

Wyposażenie dopasowane do potrzeb

Dokonując wyboru sprzętów, trzeba mieć na względzie wymiary całej łazienki. Takie zadanie ułatwiają nam jednakże producenci, którzy wprowadzają do swojej oferty wyposażenie pasujące idealnie do łazienki o każdym rozmiarze. W sprzedaży znajdziemy niewielkie wanny, narożne modele umywalek, krótkie miski toaletowe czy też meble kompaktowe. Warto dokonać także wyboru wiszących sprzętów – mebli i miski toaletowej. Podwieszana ceramika prezentuje się lekko, nie zabiera nam cennego miejsca na podłodze, jej utrzymanie w czystości będzie również łatwiejsze. Taki montaż pozwoli także na ukrycie w ścianie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz zbiornika spłukującego.

Utrzymanie porządku

Utrzymanie porządku w niewielkim pomieszczeniu nie jest łatwe. Żeby to osiągnąć, warto postarać się o ukrycie w szafkach jak największej ilości niezbędnych akcesoriów, środków czystości czy kosmetyków. Zorganizowana w ten sposób łazienka wydaje się znacznie większa. Praktyczne rozwiązanie będą stanowiły słupki naścienne, które wyposażone są dodatkowo, np. w kosze na bieliznę. Pomocne w utrzymaniu porządku w szufladach mogą być specjalistyczne systemy do organizowania przestrzeni. Dzięki tego typu rozwiązaniom możemy być pewni, iż wszystko będzie się znajdowało na odpowiednim miejscu. Warto również skorzystać z miejsca na półki albo zabudowę nad podtynkowym stelażem, na którym zawieszono miskę toaletową. Bardzo dobrym pomysłem jest także użycie szafki z lustrem oraz podświetleniem nad umywalką. Dzięki temu zyskujemy przestrzeń na kosmetyki, zaś dekoracyjne oświetlenie tworzy w pomieszczeniu wspaniały klimat.

Pralka ładowana od góry czy typu slim?

Mając na względzie różnorodne preferencje odnośnie do wymiarów pralek, firmy zajmujące się ich produkcją oferują nam dużo możliwości. Osoby mieszkające w blokach nierzadko decydują się na zakup wąskiej i ładowanej od góry pralki. Ma ona tylko 40 cm szerokości i nie musimy pozostawiać przed nią wolnej przestrzeni, natomiast nie mamy wówczas możliwości zagospodarowania przestrzeni nad nią. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wprowadzenia wąskich pralek i innych sprzętów poznaj praktyczne porady na niewielką łazienkę. Drugim, równie dobrym rozwiązaniem, mogą być pralki Slim. Nie, różnią się one szerokością od modeli standardowych, natomiast są o około 20 cm płytsze, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo miejsca.

Niewielka łazienka – jak zatem sprytnie urządzić przestrzeń?

Najważniejsze będzie zachowanie umiaru w niewielkiej łazience – stylistycznego, materiałowego oraz kolorystycznego. Dzięki temu uda się nam uniknąć wrażenia przeładowania i chaosu w aranżacji. Nie można zapomnieć o lśniących, gładkich powierzchniach oraz o lustrach, które świetnie powiększają przestrzeń. W przypadku niewielkiego pomieszczenia zaleca się meble o prostej bryle, z lakierowanymi frontami i jasne. Dokonując wyboru wykończenia na podłogi oraz ściany, warto również postawić na chłodne, jasne barwy, które optycznie oddalą od siebie ściany. Idealne będą barwy płytek takie jak błękit, szarość czy też beż. Najważniejsze, żeby były one jasne.