Kastracja psa – jak wybrać dobrą lecznicę?

Kastracja psów jak się okazuje jest bardzo ważnym zabiegiem. Jeszcze kilkanaście lat temu, sterylizacja czy też kastracja zwierząt domowych ograniczała się jedynie do kotów. Koty wychodzące w ten sposób nie były narażone na ciąże. Coraz częściej mówi się o tym, że psy też powinno się kastrować. Jest to zabieg, który nie tylko usuwa możliwość zajścia w ciąże, lecz także chroni zdrowie fizyczne, jak również i psychiczne psa. Warto na wstępie zaznaczyć czym różni się sterylizacja od kastracji.

Czy sterylizacja i kastracja jest tym samym?

Kastracja często bywa mylona ze sterylizacją. Różnica pomiędzy tymi dwoma zabiegami jest znacząca. Trzeba wiedzieć, że kastracja polega na całkowitym wycięciu narządów takich jak np. jajniki. W przypadku sterylizacji chodzi natomiast o to, aby te narządy jedynie podwiązać czy też przyciąć. Nie mniej jednak obydwa te zabiegi skutecznie niwelują ryzyko zajścia w ciąże u zwierząt.

Jak kastracja wpływa na zdrowie zwierząt?

To, że kastracja psa w Ożarowie Mazowieckim wpływa pozytywnie na zdrowie psa jest często zaznaczane przez dobrych weterynarzy. Usunięcie narządów płciowych skutecznie niweluje ryzyko zachorowania na różnego typu choroby, które są bardzo groźne dla psów. Trzeba też zaznaczyć, że kastracja samic pomaga również uchronić ich zdrowie psychiczne. Mowa tutaj o urojonej ciąży, która jest bardzo groźna dla psów. W przypadku kastracji można ochronić swoje zwierzę przed tym.

Jakie są zmiany w zachowaniu po zabiegu kastracji?

Zmiany w zachowaniu po kastracji są znaczące zarówno u samców, jak i samic. W przypadku tych pierwszych, po zabiegu kastracji u psa maleje potrzeba rywalizowania o samice. Oznacza to zmniejszenie ryzyka wystąpienia walk pomiędzy psami. Kastracja bywa też rozwiązaniem, jeżeli pies jest zbyt agresywny. Jeżeli po zabiegu zwierzę złagodnieje i stanie się bardziej tolerancyjne to znak, że agresja miała podłoże hormonalne. W przypadku samic kastracja również wpływa na zachowanie. Po zabiegu i samicy nie występują cieczki i zachowania takie jak nadmierne oddawanie moczu czy też niepokój. Samica również nie odczuwa wówczas potrzeby poszukiwania samca, co wpływa na jej dobre zachowanie i wewnętrzny spokój. Dlatego właśnie warto wiedzieć, gdzie znajduje się dobra weterynaria w Ożarowie Mazowieckim.