Panele fotowoltaiczne – cena i trendy w 2020

Jednym z Odnawialnych Źródeł Energii są promienie słoneczne, które coraz częściej wykorzystywane są do wytwarzania energii elektrycznej lub utrzymywania ciepła w domu. Dzięki nim dom może generować bardzo duże oszczędności, pod warunkiem, że została zastosowana odpowiednia technologia do wykorzystywania dobrodziejstw natury. Najpopularniejszym sposobem wykorzystywania promieni słonecznych są panele fotowoltaiczne tworzące zestawy solarne.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Pozornie trudna nazwa kryje pod sobą bardzo prosty proces, który pozwala pozyskiwać energię elektryczną ze słońca. Panele fotowoltaiczne, to płyty krzemowe, które coraz częściej można zobaczyć na dachach domów w całym kraju. Bardzo często są one również stosowane na nowoczesnych budynkach biurowych, których zużycie energii elektrycznej jest ogromne. Skąd taka popularność fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne to połączenie ekonomii z ekologią. Zapewniają one zwrot części kosztów, a niekiedy nawet ich całości, za wykorzystanie energii elektrycznej i jednocześnie nie szkodzą środowisku. Fotowoltaika ceny ma różne. Wiele zależy od tego, jak duży zestaw solarny będzie miał być zamontowany i ile energii zapewniać.

Jak działa fotowoltaika?

Ogniwa fotowoltaiczne działają dzięki fotonom, które padając na panel, są pochłaniane przez krzem. W efekcie tego procesu wybijany ze swojej pozycji elektron, który zmuszony do ruchu powoduje przepływ prądu. Dzięki wykorzystaniu złącza półprzewodnikowego możliwe jest połączenie obiegu elektronów z sieci energetycznej. Zamontowane w zestawach solarnych ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Inwestowanie w panele fotowoltaiczne stale rośnie ze względu na jego opłacalność. Dobrej jakości zestawy solarne są w stanie zapewniać bezobsługową pracę przez ponad 25 lat, każdego dnia wytwarzając energię elektryczną wystarczającą do zasilania domu. Ponadto rozwój technologiczny w tej dziedzinie sprawił, że polskie panele fotowoltaiczne ceny mają dość niskie. Mikroeletrownie do 40kV nie wymagają specjalnego pozwolenia, co dodatkowo sprawia, że zainteresowanie PV rośnie.

Operator energii elektrycznej ma także obowiązek podłączyć je do sieci, pod warunkiem, że moc zestawu nie przekracza mocy przyłącza elektrycznego do domu. Ilość produkowanego prądu jest zależna od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Panele o mocy 1kWp, które są skierowane na południe, są w stanie wyprodukować do 1100kWh energii elektrycznej. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne ceny ma zależne od rodzaju modułów. Średnio jeden dom potrzebuje około 2500-3500kWh rocznie. Chcąc wytworzyć tyle prądu, należy przygotować się na wydatek od 18 do nawet 25 tysięcy złotych. Część inwestycji można sfinansować z programu Prosument.