Po czym poznać, że jajko jest świeże?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? A może miałeś wątpliwości przed przygotowaniem posiłku dla rodziny? Jajka to niezwykle wartościowy produkt, pełen białka i witamin, jednak spożycie niewłaściwie przechowywanych jajek może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wyjaśniamy, jak rozpoznać świeżość jajka, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemności.

Oznaczenia i data minimalnej trwałości

Pierwszym krokiem w ocenie świeżości jajka jest zwrócenie uwagi na oznaczenia na opakowaniu. Na każdym kartonie znajduje się data minimalnej trwałości (DMT), której przekroczenie może oznaczać pogorszenie jakości produktu. Warto jednak pamiętać, że data ta nie jest jednoznaczna z utratą świeżości – w rzeczywistości jajka można spożywać nawet kilka dni po upływie DMT. Dodatkowo na skorupkach jaj znajdują się oznaczenia, takie jak kategoria jakościowa. Kategorie jakościowe są oznaczone literami A oraz B, gdzie A oznacza jajka najwyższej jakości. Kupowanie świeżych jajek z Oleśnicy z kategorii A zwiększa szanse na zakup świeżego produktu.

Ocena wyglądu po rozbiciu skorupki

Kolejnym sposobem na ocenę świeżości jajka jest zwrócenie uwagi na jego wygląd po rozbiciu skorupki. Świeże jajko powinno mieć żółtko o jasnożółtym lub pomarańczowym zabarwieniu, dobrze wyodrębnione od białka. Białko natomiast powinno być przezroczyste, lepkie i zbite, tworząc koło wokół żółtka. Jeśli po rozbiciu skorupki zauważysz, że białko jest wodniste i nie utrzymuje swojego kształtu, a żółtko jest płaskie i łatwo się rozpływa, może to świadczyć o utracie świeżości. Warto wtedy zastanowić się, czy takie jajko nadaje się do spożycia.

Domowe testy świeżości

Istnieje również kilka prostych domowych testów, które możemy przeprowadzić, aby sprawdzić świeżość jajka. Jednym z popularnych testów jest próba uniesienia jajka do światła. Przez świeże jaja kurze powinniśmy dostrzec białko, żółtko i komorę powietrzną. Im większa komora powietrzna, tym starsze jest jajko. Jeśli zauważymy również pęcherzyki gazów wewnątrz skorupki, może to oznaczać obecność niepożądanych bakterii.

Innym testem jest zanurzenie jajka w wodzie. Świeże jajo powinno opadać na dno poziomo, ponieważ ma stosunkowo małą komorę powietrzną. Jeżeli jajko unoszące się pionowo, lecz nadal dotyka dnem naczynia, oznacza to, że nie jest idealnie świeże, ale można je spożyć po odpowiednim ugotowaniu lub upieczeniu. Natomiast unoszące się na powierzchni jajka warto już wyrzucić.