Pomieszczenia techniczne w domu. Jak je z sensem aranżować?

W każdym domu jednorodzinnym mamy do czynienia z pomieszczeniami, które przeznaczone są do przechowywania opału, sprzętu rowerowego, narzędzi, produktów spożywczych czy przemysłowych. Do pomieszczeń technicznych trzeba zaliczyć również kotłownię. Jak planować aranżację takich pomieszczeń?

W każdym domu mamy do czynienia z koniecznością przechowywania rowerów, innego sprzętu do aktywności fizycznej, narzędzi ręcznych czy ogrodowych, większej ilości produktów spożywczych czy opału. Nie każdy w tym celu może przeznaczyć garaż, nie każdy posiada również przybudówkę. Rozwiązaniem są tak zwane pomieszczenia techniczne, które mogą pełnić rolę magazynu opału, narzędziowni, spiżarni czy pralnio-suszarni. Ważna jest również kotłownia, gdzie montowany jest kocioł do ogrzewania. Takie pomieszczenia muszą być w odpowiedni sposób aranżowane.

Oświetlenie

Dobrze doświetlone pomieszczenia są po prostu najbardziej odpowiednie. O ile nie mamy dostępu światła dziennego warto zainwestować w ledowe. Producenci oferują tu najróżniejsze rozwiązania, które będzie można bez problemu dopasować do różnych, mniejszych, większych, niższych i wyższych pomieszczeń.

Zobacz także: http://www.eleganta.pl/jak-drzwi-zewnetrzne-wplywaja-na-wyglad-domu/

Ściany i połogi

O ile to możliwe na ścianach w pomieszczeniach technicznych powinna być glazura, a na podłodze gres techniczny. Wtedy łatwo i szybko będziemy mogli usuwać wszystkie zabrudzenia.

Szafy, regały, stoły robocze

W zależności od tego, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia i co będzie w nim przechowywane warto zainwestować w odpowiednie stoły, szafy, regały, półki. To właśnie dzięki nim możliwe będzie odpowiednie przechowywanie rzeczy.

Drzwi techniczne

To drzwi techniczne są niezwykle ważne, gdyż stanowią trwałe zamknięcie pomieszczeń, ograniczają do nich dostęp osobom niepowołanym, również zabezpieczają przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ognia. Stalowe drzwi techniczne to odpowiednie, dużo lepsze rozwiązanie niż typowe drzwi techniczne lub drzwi wykonane z płyty MDF.

Utrzymanie porządku

Oczywiście we wszystkich pomieszczeniach technicznych ważne jest utrzymanie porządku, dlatego powinniśmy wyposażyć się w odkurzacze przemysłowe, środki czystości, akcesoria do mycia ścian, podłóg, okien, podstawowe narzędzia do sprzątania. Dzięki temu unikniemy bałaganu, a pomieszczenia dłużej zachowają swoją funkcjonalność.